jQuery 1.9 ile Gelen Yenilikler

Bu yazımda jQuery 1.9 versiyonu ile gelen bazı yeni metodlardan ve eski metodlardaki güncellemelerden bahsedeceğim.

.css()
Bildiğiniz gibi css metodu içerisinde özellik adını yazıp o özelliğin değerine ulaşabiliyorduk. Artık 1.9 ile bu özellikleri dizi halinde tanımlayıp birden fazla özelliğin değerine tek seferde dizi olarak ulaşabiliyoruz.

.finish()
1.9 ile gelen ve animasyonları bitirmek için kullanılan bir metoddur. Çalışan hali hazırda animasyonu sonlandırmak için kullanılır. Yani bu metod uygulandığında animasyon işlemini tamamlamış olur, sıralı tüm animasyonlarda kaldırılır. Küçük bir örnek ile anlamak için;

:first-of-type
1.9 ile gelen ve benimde çok sevdiğim yeni bir filtre.. Örnek ile ne işe yaradığını açıklayayım.. Örneğin her div içerisinde ki ilk span’ı seçip işlem yapmak istiyorsunuz.. Bunu şu kodla yapmanız sadeece ilki için işe yarayacaktır;

$("div span:first")

Ancak :first yerine bu filtreyi kullandığınızda div nesnesini döngüye sokup ilk span nesnelerini seçip işlem yapıyor.. Yani sizi böyle güzel bir zahmetten kurtarıyor ????

:last-of-type
:last filtresinin :first-of-type’ıdır ???? Yani ilk nesneyi döngüye sokarak 2. nesnenin sonuncularını seçip işlem yapmamızı sağlar. Yukarıdakinin tam tersidir kısaca.

:lang
1.9 ile gelen ve language niteliğine sahip nesneleri filtremek, seçmek için kullanılan filtre, seçicidir.

:nth-last-child()
1.9 ile gelen ve girilen nesnede son’dan x.ci nesneyi seçmemizi sağlayan filtre, metoddur.

:nth-last-of-type()
“nth-last-child” ile aynı sonucu veren farklı bir metod. Daha iyi kavramak için farklı bir örnek verelim;

$("div span:nth-last-of-type(2n + 1)")

Bu şekilde seçilen nesneler şu mantıkla seçilecek.. Önce 1.si seçilecek.. Daha sonra +2 eklenip 3.sü +2 eklenip 5.si +2 eklenip 7.si gibi seçilmeye devam edilecek.

:nth-of-type()
1.9 ile gelen ve seçilen nesne içerisinde gelen 2. nesneyi seçmeyi sağlar.. Bu tanım pek yeterli olmayabilir, şöyle örnek vereyim..
div’ler içerisinde spanların olduğunu düşünün.. örneğin span’dan sonra gelen nesne her ne ise onu seçmek istiyorsunuz. Ama sadece ilk span için bunu uygulamak istiyorsunuz. Ve eğer span var ama ondan sonra bir nesne yoksa işlem yapmamasını istiyorsunuz. İşte o zaman bu metodu kullanıyorsunuz ????

:only-of-type
1.9 ile gelen ve hiçbir kardeş öğesi bulunmayan nesneyi seçmemizi sağlar..

Not: 1.9 versiyonda kaldırılan metodlara bakmak için aşağıdaki linki kullanın;
http://jquery.com/upgrade-guide/1.9/#changes-of-note-in-jquery-1-9

Daha fazlası için;
http://api.jquery.com/category/version/1.9/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir