CSS “rebeccapurple” Renginin Hikayesi

Eric meyer ve kızının hikayesini duydunuz mu? Eric Meyer ismini bilmiyorsanız bile eminim onun hazırladığı reset.css’i hepiniz kullanmışsınızdır.

Eric Meyer’in kızına geçtiğimiz yıllarda kanser teşhisi konmuş. Eric’de bu durumu bloğunda paylaşmaya karar vermiş. Ancak kızının durumu git gide kötüleşmiş.

Ve işin kötüsü, Eric kızını kaybetmiş. Web geliştiricileri topluluğumuz ise bu konuda onu onurlandırmak ve desteklerini göstermek için harika bir yol bulmuşlar.

CSS Çalışma Grubuna renk listesine yeni bir renk eklenmesi için sunum yapmışlar. Rebecca’nın en sevdiği renk olan #663399 rengini yeniden adlandırmak ve ismini beccapurple olarak belirlemek istemişler.

Bunun Eric’in ailesi için daha fazla acı ve sıkıntıya neden olmayacağından emin olmak isteyen CSS WG ona ulaşmış ve Eric ise şöyle bir cevap yazmış.

“Ölmeden birkaç hafta önce Rebecca bize altı yaşında büyük bir kız olduğunu ve Becca’nın bir bebek ismi olduğunu söyledi. 6 yaşına geldiğinde herkesin ona Becca diye değilde Rebecca diye seslenmesine istedi.Ve 6 yaşındaydı. En azından 12 saat için altı yaşındaydı. O yüzden Rebecca olmalı.”

Eric Meyer

Sonuç olarak Eric Meyer’in de izniyle 19 Haziran 2014’de #663399 renk kodu rebeccapurple ismiyle adlandırılmaya uygun bulundu.

Bu topluluğun bir parçası olduğum için mutluyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir