Cloudflare ile Ücretsiz SSL Kullanımı

Bende erbilen.net üzerinde şuan cloudflare’ın ücretsiz SSL hizmetini kullanıyorum. SSL nedir bilmeyenler ayrıca araştırabilirler, bu makalem’de sizlere sitenizi cloudflare’e bağlayarak nasıl SSL sahibi olabileceğinizi göstereceğim.

Cloudflare Site Kaydı

İlk olarak cloudflare.com’a kayıt olup domain ismimizi yazarak scan ediyoruz ve ekleme işlemini tamamlıyoruz. Ekleme işlemini tamamlarken size NS’lerinizi değiştirmek için 2 tane cloudflare NS’i veriyor. Bunları domain’i aldığınız firmaya girerek NS değiştirmeden değiştirin.

NS’leri değiştirdikten sonra, Cloudflare’de  DNS ayarlarını yapmanız gerekiyor. DNS ayarlarında 2 record eklemeniz yeterli, bunlar;

1- A – domainadi.com – IP Adresi
2- A – www – IP Adresi

Yani kısaca ayarlarınız şu şekilde olacak;

Not: Görseldeki CNAME ve MX kayıtları yandex maili kullanmak içindi, onları eklemek zorunda değilsiniz.

Buraya kadar herşeyi yaptıysanız artık NS’lerin yönlenip yönlenmediğine bir bakalım. Bunun için;

http://intodns.com/siteadi.com adresinden bakabilirsiniz. NS’ler cloudflare NS’leri olarak gözüküyor ise, Cloudflare panelindeki Overview kısmından NS kayıtlarını onaylıyorsunuz ve onaylandığında orası artık yeşil kalıyor.

SSL’in aktifleştirilmesi

Cloudflare panelinde Crypto kısmına geliyoruz. Burada SSL alanında select box’dan önce Off sonra Full seçeneğini işaretleyelim. Sol tarafında işlemin süreci yazacak zaten. Ortalama 1-2 saat içerisinde SSL kullanılmak üzere aktifleşiyor. Status Active Certificate yazısını gördüğünüzde artık kullanabilirsiniz demek oluyor.

Buraya kadar tamamsa, aşağıda kaydırıp görseldeki alanı bulup aktif ettiğinizde otomatik olarak artık siteniz https:// adresine yönlenmeye başlayacaktır.

Artık ücretsiz SSL’in keyfini çıkarabilirsiniz 🙂

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Cloudflare ile Ücretsiz SSL Kullanımı” için 23 yorum

 1. Ellerine sağlık abi. Yine 10 numara bir yazı olmuş. Ancak Strato gibi IP adresi ile A kaydı(DNS) tanımlanan firmalarda Cloudflare kullanmak mümkün olmuyor. Bilginiz olsun.

  1. Herhangi bir hile hurda olmadığı için bir sorun olacağını sanmıyorum. Ancak ödeme alt yapılarında bu SSL işe yarıyor mu, onu denemek lazım hiç denemedim.

  1. Valla hiç denemedim ancak cloudflare’da recordlarını şöyle oluşturmayı dener misin birde;
   A — siteadi.com – IP Adresi
   CNAME — www – siteadi.com

    1. konunun üstünden aylar geçmiş ama 🙂 cloudflare-isimtescil problemine bir çözüm bulabildiniz mi @Üniversite Puanı. Aynı sorunu bende yaşıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Selamlar,
  Abi ben GoDaddy hosting bunu denedim, hatta private key falan alıp capnelede ekledim fakat ssl iconunun olduğu yerde ünlem oluyor ve css yüklenmiyordu. Sorun ne olabilir acaba?

 3. abi bu şirketmi bilmiyorum ama bi yerde okudum bi saniye bakayım startssl.com’muş bu tüm tarayıcılarda güvensiz olarak işaretlenmiş ilerde bunun içinde bi önlem alırlarmı ücretsiz diye ?

 4. Geçen bir arkadaşla konuşmuştum, bütün ücretsiz ssl sağlayıcılarına sinir oluyordu. Malum phishing diye bir şey var. Normalde kontrol edilerek verilen sertifikalar ücretsiz olarak her siteye alınabiliyor. Buda dolandırıcıların klon sitelerine ssl sertifikası almalarına ve chrome tarafından güvenli olarak anılmasına sebep oluyor. Dikkatli olmak lazım 🙂

 5. merhaba arkadaşlar. tayfun reyis belirtmemiş ama normalde herkes ücretsiz diye Flexible ssl seçeneğini kullanır. Burada ise Full seçeneği seçilmiş.

  Şimdi 2 ssl arasındaki fark şu

  Flexible ssl : kullanıcı ile cloudflare arasındaki dönen veri alışverişini şifreler. sunucunuzdan cloudflareye olan veri alışverişini ise şifrelemez. sadece kullanıcılar ile cloudflare arasında bir güvenlik sağlanır. sunucunuza herhangi bir kurulum yapmanız gerekmez.

  Full ssl : cloudflare hem kullanıcı tarafında hemde sunucu tarafında şifreli veri alışverişi yapar. daha güvenli bir tercihtir. fakat cloudflare sslini kullanmanız için sunucunuza bir takım ayarlar yapmanız ve sertifika yüklemeniz gerekir. en basit örnekle wordpress’te cloudflare pluginini kurarsınız.

  flexible ssl kullanmak her türlü işinizi görür.

 6. Kendi hostunda SSL desteği olanlar için CLOUDFLARE ayarları nasıl yapılır hakkında doğru düzgün bir bilgi yazısı yok, herkes aynı metini kelime oyunları değişikliği ile tekrar yayınlamış.
  Hostum SSL sağlıyor, buna rağmen ;
  1) CLOUDFLARE + CLOUDFLARE ssl kullanmak istersek ne yapmalıyız?
  2 Sadece CLOUDFLARE kullanıp ama SSL ‘li kendi hostumuzdan kullanmak istersek nasıl br ayar yapılmalı?

  1. kendi hostundaki ssl ile cloudflare’ın bir alakası yok ki, dilersen kendi ssl’ini aktif edip kullan fakat bunun yerine ücretsiz olarak cloudflare’i kullanarakta ssl yapabiliyorsun makaledeki örnekte olduğu gibi. neyini anlamadın ben onu anlamadım asıl 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.