Cloudflare ile Ücretsiz SSL Kullanımı

Bende erbilen.net üzerinde şuan cloudflare’ın ücretsiz SSL hizmetini kullanıyorum. SSL nedir bilmeyenler ayrıca araştırabilirler, bu makalem’de sizlere sitenizi cloudflare’e bağlayarak nasıl SSL sahibi olabileceğinizi göstereceğim.

lk olarak cloudflare.com’a kayıt olup domain ismimizi yazarak scan ediyoruz ve ekleme işlemini tamamlıyoruz. Ekleme işlemini tamamlarken size NS’lerinizi değiştirmek için 2 tane cloudflare NS’i veriyor. Bunları domain’i aldığınız firmaya girerek NS değiştirmeden değiştirin.

NS’leri değiştirdikten sonra, Cloudflare’de  DNS ayarlarını yapmanız gerekiyor. DNS ayarlarında 2 record eklemeniz yeterli, bunlar;

1- A – domainadi.com – IP Adresi
2- A – www – IP Adresi

Yani kısaca ayarlarınız şu şekilde olacak;

Not: Görseldeki CNAME ve MX kayıtları yandex maili kullanmak içindi, onları eklemek zorunda değilsiniz.

Buraya kadar herşeyi yaptıysanız artık NS’lerin yönlenip yönlenmediğine bir bakalım. Bunun için;

http://intodns.com/siteadi.com adresinden bakabilirsiniz. NS’ler cloudflare NS’leri olarak gözüküyor ise, Cloudflare panelindeki Overview kısmından NS kayıtlarını onaylıyorsunuz ve onaylandığında orası artık yeşil kalıyor.

SSL’in aktifleştirilmesi

Cloudflare panelinde Crypto kısmına geliyoruz. Burada SSL alanında select box’dan önce Off sonra Full seçeneğini işaretleyelim. Sol tarafında işlemin süreci yazacak zaten. Ortalama 1-2 saat içerisinde SSL kullanılmak üzere aktifleşiyor. Status Active Certificate yazısını gördüğünüzde artık kullanabilirsiniz demek oluyor.

Buraya kadar tamamsa, aşağıda kaydırıp görseldeki alanı bulup aktif ettiğinizde otomatik olarak artık siteniz https:// adresine yönlenmeye başlayacaktır.

Artık ücretsiz SSL’in keyfini çıkarabilirsiniz ????

“Cloudflare ile Ücretsiz SSL Kullanımı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir