İzledim: Agora

Bugün Enver Arslan’ın tavsiyesi üzerine “Agora” filmini izledim.. Gerçekten etkilendiğim bir tarih filmiydi.. Herkese izlemesini tavsiye ediyorum..İzledim: Agora

Aslında tarih filmleri izlemeyi severim ama genelde çok sıkıcı hazırlanır bu tarz filmler.. Agora bunun dışına çıkmış bir tarih filmi gözümde.. Enver Arslan’ın tavsiyesi üzerine izledim bugün bu filmi. Konusunu pek anlatmayacağım, zaten tarihe ilginiz varsa merak edip izlersiniz eminim 🙂 Ama özellikle filmde bir gemi sahnesi vardı.. Aristarkus‘un kuramını gerçek kılan bir sahne.. Sanırım hypatia bunu deniyordu.. Orayı görünce, benimde aklımda otobüste denediğim aynı olay geldi (: Otobüs hızla giderken zıpladığım da mantıken düştüğüm nokta zıpladığım noktadan daha geride olmalı (otobüs hızına bağlı olarak).. Ama gel gelelim yine aynı noktaya düşüyorsunuz (: Buda benim otobüste sabitmişim gibi hareket ettiğim anlamına geliyor. Tamam bende onaylıyorum, Aristarkus haklı lol

İşin dramatik tarafı şu ki, o çağlarda insanlar harbiden bilginin kölesiymiş.. Teknoloji yok denecek çağlarda, göğü keşfetmek? Tam bir delilik.. Şimdi teknolojinin kalbindeyiz ama ne kadar ileri gidebildik? Oda ayrı bir kör nokta.. Filmi izlerken sürekli olarak sinirlendiğim sahneler oldu.. Pire için yorgan yakıyorlardı.. O küçücük kızların, kadınların suçu neydi ki, insanlıktan nasibini almamış erkeklerin çilelerini onlarda çekiyorlardı? İşte bu tarihte anlayamadığım şeylerin en başında geliyor..

Filmin sonunda gerçekten üzüldüm, üzülmemin sebebi bu filmin geçmişte yaşanan gerçek bir olaydan alıntı olmasıydı.. Yani her şey aynı olmasa da filmin sonu yazılan her yerde aynı şekilde olduğununu kanıtlıyor.. Bilmediğimiz kim bilir neler var geçmişimizde yatan, ve günümüze utanç veren..

Eğer merak edenleriniz olursa, hypatia’nın wikideki açıklamasını bir okusunlar.. Maalesef yine yobazlar, yine yobazlar.. Tarihte hiç bitmeyecek bu yobazlar!!

Filmde hoşuma giden bir söz;
“Ne kadar safmışım.. Tamamen değiştiğimize inanacak kadar safmışım..”

Filmin Fragmanı;

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“İzledim: Agora” için 2 yorum

  1. Söylenecek bir şey bulamıyorum beni çok etkileyen müthiş bir film…

  2. Şu internet bir sıfırlansın şubatın ilk günü indireceğim 😀 Bakalım, sana güveniyorum Tayfun hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.