WordPress Jetpack Eklentisi

Merhabalar, birkaç gün önce bir eklenti kurmak için arama yaparken bu eklentiye denk geldim. WordPress’in geliştiricileri tarafından, wordpress.com ile tam entegreli çalışan her siteye lazım bir eklenti. Normalde wordpress’le ilgili hiçbir şeyi sevmem, takip etmem ve paylaşmam ancak bu eklentinin hakkını vermek ve duymayan ya da kullanmayan varsa tavsiye etmek için böyle bir yazı yazma gereği duydum nedense 🙂

Şimdi arkadaş bu eklenti ne işe yarıyor?

Ayrıntılı İstatistik

Sitenizde olan biten her şey hakkında detaylı bir istatistik sunuyor. O gün içinde en çok hangi konular görüntülenmiş, en çok hangi dış bağlantı ziyaret edilmiş, hangi kelimelerle arama yapılarak sitenize ziyaretçi gelmiş vs. Bunun takibi içinde wordpress paneli içinde güzel bir yer hazırlamışlar.

Eklentiyle Gelen Widgetlar

Dinamik alanlara sürükle bırak ile eklediğimiz widgetlara bir çok yenisi ekleniyor bu eklenti ile.  Örneğin;

 • Popüler Yazılar & Sayfalar
 • Zaman Sayımı
 • Google Translate
 • Galeri
 • Abonelik
 • RSS Bağlantıları
 • Twitter Timeline
 • Topluluk Gösterme
 • İletişim bilgisi, harita vs.
 • Yaklaşan Etkinlikler
 • Blog İstatistikleri

gibi..

Abonelik

Ziyaretçileriniz için abonelik widget’ı ile sitenize abone olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece yeni bir yazı paylaştığınızda wordpress.com üzerinden spam’e vs. düşmeden çok hızlı bir şekilde bildirim gidiyor, binlerce aboneye ulaştığınızda, saniyeler içinde yazdığınız yazıları binlerce aboneye mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.

Mobil Versiyon

Eklenti ile birlikte gelen bir mobil versiyonda var. Bunu ayarlar bölümünden aktif edebiliyorsunuz, optimize edip ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Mobil görünüm şu şekilde oluyor;

Sosyal Medya Paylaşımları

Eklenti ile gelen bir güzel özellik ise, sosyal medya hesaplarınızı bağlayıp otomatik paylaşım yaptırabiliyorsunuz. Yani bir çok farklı eklentiyi, wordpress güvencesi ile tek bir eklentide sahip olabiliyorsunuz.

Beğenme Modülü

Konular için beğen muhabbeti bile var. Daha öncesinde başka bir eklenti kullanıyordum, bu eklenti doğrudan wordpress.com ile birlikte çalışıyor. Dolayısı ile bu eklentinin çok sunucu yoracağını sanmıyorum, istatistikleri bile wordpress.com üzerinden alıyor. Henüz test aşamasındayım tabi ki, bunu zaman gösterecek ama şimdiden çok hoşuma gitti.

WordPress Mobil Uygulaması

İşte bu en sevdiğim kısmı. Normalde de sanırım bloğunuzu wordpress.com’a ekleyip bu uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Ancak jetpack ile yaptığınız da, jetpack ile gelen tüm özellikleri de aktif olarak kullanıp bildirim alabiliyorsunuz. En basitinden birisi gönderinizi beğendiğinde bile, otomatik olarak uygulama size bildirim gönderiyor. Ayrıca jetpack istatistikleri, burada da gözükmeye başlıyor.

Ayrıca uygulamayı bilmeyenler için, uygulama içinden bütün wordpress işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Yorum geldiğinde bildirim alıyorsunuz, dilerseniz uygulama üzerinden onay, silme gibi işlemler yapabiliyorsunuz.

Benim unuttuğum ya da sizin eklemek istediğiniz bir şey olursa, iletişimde kalalım 🙂

Kolay gelsin.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“WordPress Jetpack Eklentisi” için 8 yorum

 1. Aha meşhur oldum, el sallayayım bari 👋🏻 İnşallah attığım emoji görünür 😀 Eline sağlık abi, Ben de uzun zamandır kullanıyorum, oldukça güzel bir eklenti gerçekten.

 2. Ayrıca sunucuda bir kesinti olduğunda size mail göndererek sitenizin ne kadar çevrimdışı kaldığını ve tekrar ne zaman çevrimiçi olduğunu bildirebiliyor…

 3. Jetpack eklentisini sitemde bugün denemek için kurdum. Ayarları ve eklenti hakkında bilgileri bulabildiğim nadir sitelerdensiniz. Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.