Visual Studio Code’da Otomatik Kaydetme

Normalde bir şeyler yazdıktan sonra kayıt için ctrl + s kullanıyoruz ya da üst menüden kaydet’i seçiyoruz. phpStorm gibi kullanışlı IDE’lerde ise bu işlem otomatik oluyor. VSCodu’nda bu özelliğini, ayarlara yazacağımız değer ile yapmamız mümkün. Bunun için editörün sol altındaki ayarlar simgesine tıklayıp ayarları açın. Ya da mac kullanıcısı iseniz, command + , (virgül) kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ayarlar bölümü 2 ye ayrılıyor. Sağ taraf, ayarları json formatında yazacağınız alan, sol taraf ise ayarları hızlıca ekleyebileceğiniz bölüm. Aslında solda Commonly Used yani Çoğunlukla Kullanılan ayarlar altında ilk ayar bizim kullanacağımız ayar. Kısaca;

"files.autoSave": "onFocusChange"

Bu kodu eklediğimizde editör focus yani odağını kaybettiğinde, yani editörden başka bir yere geçildiğinde otomatik kayıt işlemini yapacaktır. İsterseniz 2. bir alternatif olarak şunu kullanabilirsiniz;

"files.autoSave": "afterDelay"

Buda yazdıktan belli bir süre sonra otomatik kaybetmek için kullanılıyor. Default süresi 1000 ms yani 1 sn. İsterseniz bunuda aşağıdaki kod ile değiştirebilirsiniz.

"files.autoSaveDelay": 5000

Kısaca benim sağ tarafın son hali;

{
    "window.zoomLevel": 1,
    "editor.fontSize": 22,
    "files.autoSave": "onFocusChange"
}

Ayarları kaydedip test ettiğinizde artık otomatik kaydettiğini görebilirsiniz, kolay gelsin 🙂

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Visual Studio Code’da Otomatik Kaydetme” için 2 yorum

  1. Yine çok iyi bir içerik. Emeğine sağlık öncelikle. VS Code ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmayı veya video çekmeyi düşünüyor musun? Kullandığın eklentileri, temaları ve kısayolları anlattığın bir video tadından yenmez açıkçası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.