Uzman Cevap Kapandı mı?

Son zamanlarda bir çoğunuz bana bu konuda sorduğunuz için bir cevap yazma gereği duyuyorum. Bildiğiniz gibi uzman cevap’a bir süredir erişlemiyor, başlıktaki sorunun cevabı “evet kapandı” olacaktır. Ancak bunu her zaman ki gibi bir son olarak görmüyorum ve daha iyisini yapmakla meşgulüm.

Artık bilgi birikimimi ve sizinkileri bir arada toplayacağımız güzel bir platform inşa etmeye başladım. Uzman cevap’ı kapatma kararımın en büyük sebebi, yeterli düzeni sağlayamamış olmam. Bu yüzden bu yeni platform’da moderatör sistemini devreye sokarak herkesin daha doğru soruları sorup, daha doğru cevaplara ulaşmasını sağlamak istiyorum.

Kabul etmek gerekir ki, cevabı bulunamamış soruların bir çoğu doğru sorulmadığı için bekliyordu. Acil yardım diye konu açmayı bırakıp sorunu tanımlayacak bir başlık attığımız da bir şeyler başaracağımıza inanıyorum, bir sorunu çözmenin en kolay yolu, o sorunu doğru şekilde tanımlamaktır. Ancak son zamanlarda bunu yapanların sayısının giderek azaldığını fark ettim ve buna bir dur diyerek daha doğru şekilde yeniden bir yapılanmaya girdim.

Bu süreçte hem kendi kusurlarımı gidermeyi, egolarımı bir kenara bırakmayı ve doğru şekilde herkese faydalı olmayı umut ediyorum. Bu süreçte en çokta size ihtiyacım var, çünkü bu sefer gerçekten kaliteli bir platform oluşturmak istiyorum. Biliyorum kapatmak zorunda değildim, bir çok kişi benden devralmak istedi uzman cevap’ı, ancak onu bu şekilde görmek beni üzerdi, o yüzden daha iyisini yapmak için kısa bir ara verdim.

Bu kararımı doğru ya da yanlış bulanlarınız olacaktır, eminim bir çok kişi cevaplardan yararlanıyordu ancak daha iyisini yakın zamanda devreye sokup daha kaliteli bir platformda devam edeceğiz. Şimdilik bu kadar, artık benim çalışmaya geri dönmem lazım ki ortaya güzel bir şeyler çıkartabilelim 🙂

Kendinize çok iyi bakın, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Uzman Cevap Kapandı mı?” için 14 yorum

 1. Tamam çok güzel de, yenisini yapana dek açık kalabilirdi bence ama neyse, yinede başarılar kanka yenisini bekliyoruz.

 2. Ne yaparsan yap yine başarılı olacağına inanıyorum. Elimden geldiğince destekçinim. Uzman Cevap için düşüncem zaten çok güzel bir fikir olduğunu stack overflow kanıtlıyor. Ancak ülkemizde ki uzmancevap’ta gördüğüm ve yaşadığım sadece soru sorup çözüm arayıp çıkıyoruz. Ne kadar iyi niyetli yardımcı olsak bile uzmancevap başında bekleyip sorulara yardımcı olmuyoruz. En azından geneli böyle yapıyor. Bu yüzden sadece soru cevap platformu olmasını mantıklı bulmuyorum. Ticaret yapılabilecek, Konu anlatımı yapılabilecek bir platform olması aktif ziyaretçi sayısını artırır ve sağdan soldan sorulara cevap vermeleri için teşvik edebilirsiniz. 🙂 Başarılar.

 3. Css zamanından tanırım seni 10 sene olmuştur. iş yaptırmışlığım var. hani derler ya çocukluğunu bilirim öyle birşey. çok şey bildiğin doğru fakat daldan dala atladığın için kendin için olan, kendi yaptığın hiçbir projede, yayında adına ne derseniz başarılı olamadın. olacağını da zannetmiyorum. çok güzel işler yapıyorsun fakat hep başkaları için. tamam sen kazanıyorsun da hiç bakıyor musun onlar ne kadar kazanıyor? dostun olarak gör beni ve acı söylediğimi bil. sevgilerle kardeşim.

 4. @birisi, teşekkür ederim yorumun için. Evet bir yandan haklısın, başkalarına yaptığım işlerden başkaları eminim benden çok kazanmıştır. Ancak çok fazlasını isteyen bir adam değilim, istediklerimi alabildiğim sürece bir sorun görmüyorum. Ha kendi projelerim başarılı olur mu olmaz mı zaman gösterecek ancak kendimde ki en büyük yanlışı, acele karar verişimi engellemeye çalışıyorum. Bakalım zamanla bu yönümü de köreltebilecek miyim göreceğiz 🙂

  @Faruk Arığ, teşekkür ederim. Bende öyle düşünüyorum, o yüzden hepsini içinde barındıran bir sistem yapmanın peşindeyim.

  @Orkun Çaylar, haklısın kankacım ama işte bazen sil baştan yapmak gerekir. Ben yeni gelecek sisteme güvendiğim için içim rahat ya ^^

 5. 2 ci kapanış ve her defasında yeni bir umutla siteye uğruyorum, ilk zamanlarda güzel sistemdi her şey neredeyse yerine oturmuştu veri kaybı isleri bozdu, bu sefer de biraz aceleye geldiği için sistem tam oturmadı, umarım kısa zamanda geri döner, eski üyelerden güvendeydin kişileri seçerek bir ekip oluşturursun, böylece sadece sen değil moderatörler de kontrol altında tutarlar siteyi. Bu arada mümkün ise buradan bize yenilikleri bildir merak ediyoruz 🙂

 6. Her zaman daha iyiye gittiğinden, yine iyi bir şeylerin çıkacağından gayet eminim. Gelecek yeni soruları merakla bekliyor olacağım. Belki bu sistemde biz de daha sağlıklı yardımcı olacağızdır, kim bilir.

 7. Türkiye’de her zaman Google’da çıkan ve aynı işi yapan en tanınmış site : uzmanim.net sitesi var. Onlar halen yayındayken Uzmancevap sitesinin neyi eksikti?

 8. Merhabalar Tayfun,
  Öncelikle uzun zamandır öyle yada böyle seni takip ediyorum. Tarzından ödün vermeden kötülemeye çalışanlara kulak asmadan yola devam ediyor oluşun harika. Senle yaşıt bir makine mühendisiyim. benim hayalim olan hayatı sanırım sen yaşıyorsun. bu yüzden düzenli bir hayata geçtiğimde seninle ortak projelerde yer almak için yakana yapışacağım 🙂 amaç para değil, amaç güzel şeylerde buluşabilmek. Uzman cevap konusunda da daha güzel geri döneceğine eminim, lakin veritabanını kaybetmemen temennisindeyim, çünkü insanlar değişimi sever, ama her zaman da sıfırdan başlamak istemezler 🙂

  Takipte Olmaya Devam Edeceğim..

 9. Hocam tekrar başarılı olacağına inanıyorum başarılarının devamını diliyorum.

 10. Tayfun kardeş gerçekten çok faydalı dersler yaptın. Sayende baya birşeyler öğrendim. Heyecanla yeni açacağın platformu bekleyeceğiz. Umarım en kısa sürede hayata geçirirsin…

 11. w3uzman.com adında yeni bir paltform oluşturmuşlar. Önce sizin bir porje zannettim lakin detaylı baktığımda farklı bir girişim olduğunu gördüm. Sanırım sizin boşluğunuzda piyasayı doldurmuş bu arkadaşlar.

 12. @Mehmet, böyle yeni girişimleri görmeyi çok isterim. Ancak henüz kendi altyapısını hazırlayamamış ya da gerek görmemiş bir sitenin ne kadar başarılı olacağını kendi içimde tartışıyorum her zaman. Yapılan bir iş özenle hazırlanmalı, en azından denenmeli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.