Uyumak Sıçmak Gibidir..

Öncelikle sıçmak çok kaba bir kelime gibi duruyor.. Ama sonuçta hepimiz kabada olsa bu işi yapıyoruz değil mi? O yüzden şöyle yapalım..
Sıçmak = Kibarca Tuvaletini Yapmak olsun bully

Başlıkta da yazdığım gibi, uyumak sıçmak gibidir.. Yani vakti gelince yapılacak bir şey.. Bizler bilgisayar başında o kadar çok zaman geçiriyoruz ki, uyumayı unutuyoruz bazen.. Ama ne kadar çok zaman geçirsekte vakti gelince gidip sıçmasını biliyoruz öyle değil mi? Öyleki uykusundan uyanıp tuvalete kalkanlarımız bile var yani siz düşünün.. İşte o yüzden uykununda vakti gelince, gidip uyumayı öğrenmemiz gerek..

Bu yazıyı yazıyorum çünkü bende şuan uyku sersemiyim.. Dün sabah yattım gece 12’de uyandım.. Bugün sabah 7’ye kadar oturdum sonra tekrar yatıp akşam üzeri 6’da kalktım.. Sorarım size elime ne geçti? Hiçbir şey.. Hem günüm öldü, hemde ayık kaldığım zamanlarda bile hala kendime gelebilmiş değilim..

Zaten gece uykusunun önemini a uzmanı, b uzmanı önerip duruyor.. Gerek bilim alanında gerek dinen gerek herkesin söylediği şudur ki, gece uykusu önemli..
Bencede öyle.. Evet biliyorum, bir şeye başlayınca bitirmeden uyumak istemiyorsunuz.. Aynı ben gibi, ama buna bir son vermeliyiz dostlar.. Yoksa çok erken yaşlanacaksınız, kimse sizi beğenmeyecek 🙁 Bakın çok uyuyun demiyorum, sadece vaktinde uyuyun diyorum.. Mesela ideal bir uyku zamanı olan ’24:00 – 07:30′ u sizlere tavsiye ederim 🙂 Böylece ne gün kaçar ne erken biter..

Benden size tavsiye, vakti gelince uyuyun.. Ha ama diyorsanız ki ben 2 gün sıçmadan durabilirim.. İşte o zaman bokun rengi değişir..

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Uyumak Sıçmak Gibidir..” için 10 yorum

 1. Üslüp biraz fazla açık sözlüce olmamış mı ? Önemli bir uyarı aslında bu. Bununla ilgili işini iyi yapan bir freelance'nin önemli uyarılarını içeren bir yazı vardı. Bulursam öneririm.

 2. @Faruk Bugur, evet biraz öyle olmuş ama sonuçta bu gerçeği değiştirmez 🙂

 3. Ben genelikle gece 3-5 arası uyuyorum ve öğlen 3-5 de kalkıyorum ama fazla sorun yapmıyor;
  Gece uyuyamıyorum;
  Gece daha sessiz bir ortamda çalışmayı seviyorum;
  3'den önce yatağa girince içim sıkılıyor ve uyumaktan soğuyorum.

 4. İdeal uyku 7 saattir. Fazlasını uyumak yarar değil zarar sağlıyor, tüm gün sersem gibi olunuyor ve daha çok uyuyasım geliyor. Gece salgılanan bir hormon vardı adı birşeydi neyse karanlıkta salgılanır ve vücudun yorgunluğunu alır. O yüzden gece 7 saat uyumak tavsiye edilen uykudur. Ama şöyle birşey var ki 7 saat uyuyuncada gün o kadar uzun oluyor ki bitmek bilmiyor. 12 saat uyuyan biriydim kendimi düzeltmeye çalışıyorum, 7 saat uyudum sanki ömrüm 2 katına çıkmış gibi. Bi de beslenmeye ve spora dikkat.

  Sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.