The Expendables = Hayal Kırıklığı

Bir film düşünün.. Zamanında beğenerek filmlerini izlediğiniz neredeyse tüm aksiyon adamlarının hepsini bir arada toplayan bir film düşünün ama.. Evet işte bu oldu, hatta bu filmin 2.si bile çekildi.. Eminim izleyenleriniz ve benim gibi hayal kırıklığına uğrayanlarınız vardır.. Peki neydi beni hayal kırıklığına uğratan şey?Dediğim gibi “cehennem melekleri”nde oynayan tüm yıldız oyuncuların filmlerini beğenerek izlerdim.. Örneğin Sylvester Stallone‘un “Rambo” serisi gibi.. Ya da Jason Statham‘ım “Taşıyıcı” serisi gibi.. Ya da Jet Lee‘nin “Kır Zincirlerini” ve diğer filmleri gibi.. ya da Arnold Schwarzenegger‘in “Terminatör” serisi gibi..

Bu adamlar gerçekten zamanında iyi işler yapmışlar ve büyük star olmayı başarmışlar.. Ancak gel gelelim böyle bir kadronun çıkardığı “cehennem melekleri” adlı film, tam bir hayal kırıklığı.. Bu filmin ilk fragmanını izlediğimde acayip heyecanlanmıştım, işte bu demiştim.. Muhtemelen yıllarca unutamayacağımız bir seri geliyor, ancak böyle olmadı.. 1.de yaşanan hayal kırıklığına rağmen nasıl 2.yi çıkardılar orasıda ayrı bir muamma..

Neden hayal kırıklığı yaşadım?

Bir kere cehennem melekleri filminin konusu çok sıradanlaşmış.. Nedir, hiç yenilmeyen bir takım var ve bu takım “şirket” için oradan oraya koşturup duruyor.. Ülke basıyor, şehir şehir gezip kötü adamları öldürüyorlar.. Eee neresinde bunun yeni bir şey? Hadi yeni bir şeyi boşverelim.. Eski olan şeylerede bir güzellik katmamışlar malesef.

Zaten çoğu durağan geçen her iki filminde de, aksiyon sahneleri daha çok silahlarla kötü adam öldürmece ağırlıklı.. Genelde Stallone uçak kullanırken, Statham‘da kötü adamları uçaktaki silahlarla öldürme peşinde.. Israrla 2. filmde de bu repliği yapmışlar ya pes doğrusu 🙂

O kadar aksiyon adamı var, ben beklerdim ki sağlam bir aksiyon filmi olsun.. Yumruklar, tekmeler havada uçuşsun.. Ama bunların yaptığı tek şey ellerine silah verilmiş bir takımın kötü adamları öldürmesinden ibaret..

İşin en garibime giden tarafıda şu oldu.. Bu filmde adam öldürmek çok basit.. Öyleki sayısız adam öldürdü bu ekip.. Ama 2. filminde ekipten birisi öldü ve bu adamlar biranda yufka yürek kesildi (: Tabi 2. filmin konusuda anlaşılmış oldu, intikam.. Öl ya da öldür..

Kısaca “izlediğim en boktan film serisi” ödülümü The Expendables 1 ve 2’ye veriyorum.. Hadi hayırlı uğurlu olsun..

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“The Expendables = Hayal Kırıklığı” için 11 yorum

 1. Bir şeyi hesaba katmamışsın. Bu adamların bir araya geldiği filmden durmak bilmeyen bir aksiyon beklersin ancak. Sağlam bir konu beklemek pek mantıklı olmaz. Ramboya bakalım. Milyonların beğendiği rambo çok mu farklı bir seriydi? Çok mu gerçekti? Hayır. Tamamen propaganda amaçlı, özellikle Amerika'da insanların milli duygularına hitap eden bir filmdi. Sonra seri kaydı biraz tabi mevzudan o başka.

  Bu filmlerde sylvester stallone'un elinden çıktığına göre… Fakat filmler kesinlikle durağan değil. Özellikle ikincisi. Ben bu filmi izlemeye giderken hollywood devlerinin gösterisini izleyip, nostalji yapmaya gittim. Konularsa gerçekten klasik, sıradan..

  Keşke daha adam akıllı bir yapımda şöyle bir kadroyu görebilsek fakat bu kaslı amcaların hepsi geçmişi yad etmek, en iyi bildikleri şeyi yapmak için bu projede olduklarına göre yapacak bir şey yok. Bu kadroyu herkes toparlayamaz, kendileri toplaşınca da anca bu çıkmış. :=)

 2. İyi güzel demişsinde rambo'nun ilk filmi çıktığında sene 1982 idi.. Bu filmler zamanına göre güzeldi.. Sene 2012 olduğunda insanlarda bu filmlerin kat kat daha iyilerini bekliyor.

 3. Ben eğlendim doğrusu. Komik sahnelerde vardı. Arnoldun geri dönücem deyince bruce sen çok döndün birazda ben döneyim dediği sahnede koptum gülmekten 🙂

 4. ARNOLDUN O SÖZÜ MEŞHURDUR ZATEN NERDEYSE TÜM TERMİNATÖR SERİLERİNDE DİYORDU AMA BEN EN ÇOK TERMİNATÖR 5 Şİ BEKLİYORUM YAKINDA ÇIKICAM HAYATIMIN EN BEGENDİGİM BİRİNCİ FİLMİDİR TERMİNATÖR 🙂

 5. Tayfun abi adamların bir sucu yok kurgulayan yönetmenlerin sucu var adamlara ne denildiyse onu oynamışlardır ve bu kişisel bir hayal kırıklığı ben gayet heyecanla izledim ve statham neredeyse bağımlı hale geldim.

 6. Filmin 2 sini izledim ama aynı şekilde hayal kırıklığı. Sadece eskinin en ünlü isimlerini bir araya toplayıp bir aksiyon filmi yapmaya çalışmışlar. Tamamen para kazanma amaçlı.

 7. bu filmi hakikaten de düşünüp te eleştirenlere diyorum ….birader bu adamların kariyeri boyunca çekildikleri filmlerin toplam gişesini enflasyon verilerini de katıp hesapladığında neredeyse türkiyenin 1 yıllık devlet gelirini aştığını görürsünüüz…… dalgamı geçiyorsunuuz sizler bu filmi eleştirmekle ????? hakikatende yalnızca gülüyorum ……..SAygıdeyer admin serinin 2-cisinin çekimlerinde 1 tane dublöröldü biri de ağır biçimde YARALANDI…………… peki neden mi???7–SİZCE ADAM LAR HAKİKATEN DE İŞ YAPTIKLARI YÜZÜNDEN OLMASIN ???????………… adamlar MARKA + burdaki bu film asla parakazanma amaçlı hiç değil heleki SYLVESTER STALLONE varsa………………………

 8. Ciddi sorunların var, bunun farkındasın demi? 🙂 Eleştirmek sadece eleştirmenlerin işimi? Sen beğenmediğin bir şey karşısında beğenmiş gibi davranarak karşındakini ve kendini kandırmayı mı seçersin? Sanırsın filmi aldık yerden yere vurduk, sanırsın filmdeki oyuncuların geçmişlerine ve şahıslarına hakarette bulunduk. Daha kendini bile ifade etmekte zorlanan birisi kalkmış birde yorum yazmış, sadece medeni cesaretinden dolayı tebrik ederim seni, gerisi boş hikaye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.