Sitem İçin Neler Yapabilirim?

Günümüzde her gün onlarca blog açılıyor.. Ancak çoğu blog sahibi, sitesini tanıtmakta yetersiz kalıyor.. Ya da nasıl tanıtacağını, neler yapması gerektiğini bilmiyor.. Bende yıllardır bir blog sahibiyim, ve bu süre içerisinde öğrendiğim birkaç şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum..

Güncel Olmak

Bir blog sitesi açıyorsanız, belirli bir zamanınızı bu siteye harcayacaksınız anlamına gelir.. Nasıl bir evcil hayvan aldığınızda onun bakımı için vakit ayırıyorsanız bloğunuz içinde aynı şeyi yapmanız gerekiyor.. Özellikle takipçilerin dikkat ettiği şey, güncel bir blog olmasıdır.. Yani 2013’ün ortalarında bir blog sitesine girdiğimde son yazı tarihinin 2012 olduğun görmek beni tedirgin eder.. Çünkü o sitede güncel bilgiye ulaşabileceğimden kuşku duyarım ve çoğu zamanda güncel bilgiye ulaşamam.. Ve şu da bir gerçek ki, güncel olacağım diye saçmalamanın bir alemi yok!

Özgün Olmak

Bir üstte son paragrafta belirttiğim gibi.. Güncel olacağım diye saçma şeylerle bloğunuzu doldurmayın.. Blog açtıysanız a’dan z’ye her şeyi koyacaksınız diye bir kaide yok.. Örnek vermek gerekirse, ilgi alanlarınızla ilgili içerikler girmeniz çok daha faydalı olacaktır.. Mesela ben müzik, hayvanlar ve internet hakkında içerikler yazıyorum.. Çünkü benim ilgi alanlarım bunlar ve siteme giren ziyaretçilerin %80’i de bu ilgi alanlarından en az bir tanesiyle ilgileniyor.. Dolayısı ise, giren ziyaretçi eminim memnundur içeriklerden çünkü onunda ilgisini çekecek şeyler yer alıyor sonuçta. Ancak ben gidip a, b, c bloglarından hiç bir şey değiştirmeden hiçbir bilgim olmadığı halde içerikleri alıp kendi bloğuma eklersem o zaman işin rengi değişir.. Bir gün birisi o konuyla ilgili soru sorduğunda ben nasıl cevaplayacağım? Ya da o konuyla ilgili bir şeyler değiştiğinde ben bunu nasıl anlayacağım? Zaten arama motorlarınında en sevmediği şey, her yerde aynı içeriklerin yer almasıdır.. İnternet çok geniş bir dünya ve bu dünyada özgün olmak o kadarda zor değil.. Siz bir sayıyı harfle’de yazabilirsiniz, sayı olarakda yazabilirsiniz, roma rakamı ile de yazabilirsiniz.. Sonuç olarak hepsi o sayıyı temsil eder ama amaç her durumda özgün olmaktır..

Doğru Bilgi Aktarımı

Konu özgün olmaktan açılmışken, tabi ki birde doğruluk söz konusu.. Yani özgün konu açacağım diye, gidip araştırmadan yalan yanlış konular açmak hiç akıl kârı bir iş değildir! Özellikle gündeme ayak uydurmak için yazılan konular genelde %80 uydurma haberlerdir ve bu durum bloğunuzun itibarını zedeleyebilir.. Bu yüzden bir konu yazmadan önce o konuda yeterince bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun.

Özgüven

Özellikle bloğunuzda başkaları için yararlı olacak eğitimsel paylaşımlar yapıyorsanız özgüven konusunda sorun yaşamamanız gerekir.. Bir konuyu anlatırken, anlatan kişi ne kadar bilgili ve kendine güveni ne kadar tam ise, onu dinleyen kişiler üzerinde etkiside bir o kadar iyi olacaktır.. Ama, bilginiz olduğu halde çekinerek bir konuyu anlatıyorsanız, o zaman bu sizi takip eden kişilerin de kafasını karıştırabilir.. Yani anlatan bile emin değilken konunun doğruluğundan, dinleyenler nasıl emin olabilir ki? Elbette özgüven ile kibir arasında da ince bir çizgi vardır, siz siz olun ve o çizgiyi iyi tutturun.. Yoksa bloğunuz bir yana, bu durum doğrudan kişiliğinizi etkileyecektir.

Sosyal Medya

Hepimiz her gün onlarca farklı sosyal ağlarda saatlerce vaktimizi harcıyoruz.. Bu her ne kadar acı bir durum olsada, bloğumuz için bunu avantajlı hale getirebiliriz.. Bu yüzden bir blog sahibinin yapması gereken en akıllıca hareket, tüm sosyal ağlarda bloğu için bir fan sayfası açmak olacaktır.. Örneğin facebook şuan alexa dünya sıralamasında google’ı bile geçerek 1. sıraya yükseldi, bu durumda bloğunuzun bir facebook sayfası olması sizi takip edenler için bir avantajdır.. Belki hergün sizin blog sayfanıza girip takip etmeyebilir ancak her gün facebook’a girdiği için sizinde güncellemelerinizi oradan görüp kolayca takip edebilir. Ve buda zamanla elden ele bloğunuzun yayılmasına en güzel vesilelerden birisidir.

RSS Desteği

Konunun en başında da dediğim gibi her gün onlarca blog açılıyor ve hepsini tek tek girip takip etmek eskide kalmış bir olay.. Çünkü artık RSS Okuyucuları sayesinde abone olduğumuz tüm sitelerin güncellemelerini tek tık ile görebiliyoruz.. Buda biz ziyaretçiler için büyük avantaj sağlıyor.. Dolayısı ile, bloğunuzun mutlaka bir rss desteği olması gerektiğini unutmayın 🙂

Web Standartları

Bir blog sahibi kodlarla haşır neşir olmasa bile, bloğunun web standartlarına uygun olmasına önem vermelidir.. Standartlar tıpkı hayatımızdaki kurallar gibidir.. Örneğin trafikte kurallar olmasaydı, neler olabileceğini bir düşünün.. Bu yüzden web standartlarını iyi bilmeli ve bloğu için bu standartları yerine getirmelidir..

Değişiklikler

Ziyaretçi her girişinde hiç değişmemiş olan sitelerle pek ilgili değildir, elbette değişiklikler derken büyük çaplı değilde küçük ölçekli değişikliklerden bahsediyoruz.. Böylece ziyaretçiyi bu tür ufak tefek değişiklikler ile sitede tutmuş ya da sitenin akılda kalıcı olmasını sağlamış olursunuz.

Boğmaca Reklamlar

Bir süre sonra bloğunuz üzerinden para kazanmayı hak ettiğinizi düşüneceksiniz.. Belkide haklısınız, evet para kazanmayı hak ediyorsunuz.. Ancak bu sizi takip edenleri reklamlarla boğabileceğiniz anlamına gelmiyor.. O takipçiler ki sizi vezirde eder, rezilde 🙂 Bu yüzden çokta göze batmayacak şekilde reklam yerleşimleri yapmanız, bloğunuz için doğru bir karar olacaktır.

İyi Bir Sinir Sistemi

Bloğunuzun sadece iyi niyetli takipçileri olmayacak.. Bazen amacı belli olmayan saldırılara maruz kalacak, hiç hak etmediğiniz halde küfürlü yorumlar alacaksınız.. Bu gibi durumlar için iyi bir sinir sistemine sahip olmanız gerekiyor

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Sitem İçin Neler Yapabilirim?” için 9 yorum

  1. mesela blogunun geçerliligi için günlük 1 konu ekleyecegine kendine söz vermeyi dene 😉 ?

  2. seo,da şart wordpress kullananlar için all in seo pack, wp seo vs. kullanabilirsiniz

  3. Küfür konusu dikkatimi çekti de, başına gelmiş ki bizlerle paylaştın fakat nasıl olur da internet dünyasına sunduğun,ben dahil bir çok kişinin yararına olan video ve yazılardan dolayı küfürlere maruz kalabilirsin. Türkiye'de ki kaynakların az olduğuna şaşmamalı bu durumda..

  4. @Enes Aytepe, Herkesi her konuda memnun edemiyorsun ne yazık ki.. Bazen siyasi görüşün, bazen dini düşüncelerin, bazen kişiliğin yaptığın onca iyiliği geride bırakıp kin tutulmasına sebep olabiliyor.. Muhtemelen bu tarz sebeplerden dolayı bana kini olan insanlar var ki bu tarz hareketlere mağruz kalıyorum .. Bu geçmişte de vardı günümüzde de devam ediyor, bu yüzden bunun olabileceğinin bilinci ile hareket etmekte fayda var 🙂

  5. Yine de helal olsun, eğitimlerini ve paylaşımları sürdürüyorsun. Şahsi görüşüm şudur ki, sanırım senin yerinde olsam bilgi paylaşımını durdururdum. Nankörlere iyilik olmaz. Hele ki kin tutanlar var ise, ağzınla kuş tutsan nafile oluyor. İyilik yap hatırlanmaz, kötülük yap unutulmaz. Çoğu insana göre 1 kötülük 1000 iyiliğe bedeldir. Allah kolaylık versin, cevabın için teşekkürler.

  6. Sonuncu maddeye özellikle katılıyorum…Zaman zaman çok ağır küfürler yazılıyor nedenini anlamak mümkün değil :((

  7. erbilen.net ti herkese tavsiye ederim başka bloglatdan vakit harcamaya gerek yok.

    çok güzel bir yazı olmuş tayfun hocam teşekkür ederim. eline saglık

  8. hocam takip etmeye başladığım ilk bloglardan bi tanesi bu inşallah sizin sayenizde çoğu şeyi halletmeye çalışacağım 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.