Sıkılmadan Kod Yazmak İçin Gerekenler..

Bu yazımda sizlere sıkılmadan kod yazmak için yapılması gerekenleri mizahi bir dil ile anlatacağım.Sağlam bir kafa lazım
– Hiçbir şeyi kafanıza takmamanız gerek. Yani bilgisayarın başına geçip kod yazmaya başladığınız andan itibaret mevcut sorunlarınızı aklından çıkarmalı ve sadece yaptığınız işe konsantre olmalısınız.

Kimseden etkilenmemek lazım
– Emin olun her zaman sizden daha iyileri olacak.. Hayat bir yarış değil mi? O halde bu yarışta sonlardayım diye ağlamak, oyuna küsmek, oynamamak neden? Bu yarışı hakkıyla kazanabilmek için durmadan mücadele edeceksiniz ve asla birinden etkilenmeyecek, birinin yaptığı şeyleri görüp kendinizi küçümsemeyeceksiniz.

Ses lazım
– Bilgisayardan çıkan sesler bir süre sonra sizi sıkacaktır.. Bundan dolayı bir müzik çok iyi giderdi.. Ama abartmamak lazım çok yüksek sesle dinlenen müzikte bir süre sonra tabiri caiz’se kafa s*kiyor. Ondan dolayı sakin müzikler ya da kısık sesle her türden müzik dinlemek her zaman iyidir.

Varsa 2. bir kişi lazım
– Tek başına çalışmak her zaman sıkıcıdır.. Emin olun en yalnız insan bile yanında biri olsun ister.. Kendimi ele aldığımda yalnızlığı çok severim ama bir iş yapıyorken 2. bir kişinin olmasına asla hayır demem.. Çünkü kod yazarken (özellikle gündüzleri bol güneşli havalarda) herkesin eğlendiğini ama kendinizin o güzel havada eve tıkılıp kod yazdığını düşünmek oldukça moral bozucu.. Ve bu durumu yanınızda ki 2. kişi ile atlatabiliyorsunuz, test edildi onaylandı (:

İçecek lazım
– Ne kadar çok içecek o kadar çok tuvalet molası demek.. Biliyorsunuz ki insanın en çok s*çarken beyni çalışıyor.. Bu bilimsel bir gerçek tongue Bu molalarda hem kafanız dağılır hemde bakarsınız yeni şeyler üretirsiniz.. Belli mi olur? Ama asitli içeceklerden uzak durun, çünkü karnınız şişince bünye rahatsız oluyor, haliyle yazım hızı düşüyor sıkılmalar başlıyor.

Bilgi lazım
– Bilmeden bir işe kalkışmak çok amaçsız olur.. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, sürekli olarak takılıyorsanız sıkılmadan kod yazmanız imkansız.. Zaten bir süre sonra sıkılıp projeyi yarıda bırakabilirsiniz böyle bir durumda.. Eğer yazdığınız koddan sonra gelecek olan kodu biliyorsanız siz artık olmuşsunuz demektir.

Motive lazım
– Bir şeyleri yaparsınız ama taktir beklersiniz.. Beklediğiniz taktir gelmeyince, bir hayal kırıklığı ile işten soğuma başlar.. Bu yüzden severek yaptığınız işleri, yine severek sizi taktir edecek insanlarla paylaşın ki, motive olun..

Alt limit belirlemek lazım
Sıkılmadan kod yazmak için evvela en az ne kadar kod yazmamız gerektiğini belirlememiz lazım.. Maksimum belirlemeyin, zaten minimum limiti belirlediğinizde oradan sonrası sizin için her zaman maksimum olacaktır 🙂 Böylece gününüzün bir amacı olur, en kötü o amaca hizmet etmiş olursunuz.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Sıkılmadan Kod Yazmak İçin Gerekenler..” için 17 yorum

 1. En az 4 madde benim içinde geçerli şu ana kadar başladığım 3, 4 projeyi bu sorunlardan dolayı iptal ettim. Yanında yoldaş şart 🙂

 2. Bu sıkılma ve yanlızlık işi kötü mesele. İnsan biraz eğlence deerken projeler hep yarım kalıyor daha doğrusu o insan benim 🙁

 3. Gerçekci bir yazı omuş;
  Yalnız direk kod yazmak yerine önce ne yapacağını çizmek ve düşünmek önemli;
  Ama ben hep tek başına kod yazıyorum malesef(

 4. Şu sabır denen nimetin bizlerde tam olmaması herşeyi alt üst ediyor. İki kod öğrendikten sonra hemen birşeylerin ortaya çıkmasını istiyoruz. Yani ben şahsen öle istiyorum. Ama istek dışı oluyor. Bir şeyler yapamayınca ümitsizliğe kapılıyorum tabi. Bir işe zaman vermeden birşeylerin olmasını istemek nerden bulaştı anlamadım gitti 🙁

 5. en çok yasadıgım seylerden. sankim kod yazmak proje yazmak hergün aynı yemegi yemek gibi geliyor bana. istemeye istemeye yazıyoruz. iş işte.. 2000 dan beri kod yazıorm. 13 yıl boyunca hep yaz hep yaz.inanın ki insan mesleginden sıkılıyor. gercekten zor ve yorucu bir meslek. sosyal hayatıda cok etkiledigini söylebilirim. ama maddi yönden kazancı cok iyi diyebilirim…

 6. @alim ömer abul, tekrar her zaman sıkıcı değil midir zaten 🙂 Belkide en güzeli, sağlam bir proje yapıp onun üzerinden para kazanmak ve sürekli olarak onu geliştirmek.. böylesi daha eğlenceli olur sanırım..

 7. Kimseden etkilenmemek lazım

  yukarıda kısımsa tam bana göre 🙂

  bende zor şeyler yapıyorum ediyorum ama bakıyorum bazen adamlar öyle şeyler yapmışlar ki diyorum ohoo ben ne yapıyorum adamlar ne yapmış hevesim kacıyor 2-3 gün ondan sonra mecbur gene devam 🙂

 8. işte başarının sırrı planlı ve disiplinli çalışmak, heyecanınızı ve kendinize olan güveninizi artıracaktır..

 9. @Serkan Pekdemir, evet kesinlikle disiplin çok önemli.. Zaten bir iş yapıyorsak bunun bilincinde olmak zorundayız.

 10. Tayfun Bey, sizin öğretilerinizle php'yi öğrendim temel olarak 2 ayda ve en basidinden bir blog sitesi yaziyim dedim ama ucunda bi kazanç yokmuş gibi düşününce film izleme scripti yazayım dedim ve yazdım. Script satışa sunulucak diye beklenti içerisindeydim lakin beklentilerin sonu gelmeyince bıraktım işi gücü 1 aydır bakmaz oldum kodlara. Sonrasında firma scripti yazdım basit birşey yarın satışa sunacağım hayırlısıyla. Motivasyonu kaybedince geri getirilmesi zor oluyor malesef. Şimdiki hedefim jquery öğrenmek ve sık kullanılanlara sizin videolarınızı ekledim. Bu hafta içerisinde onu öğrenmeye başlayacağım. Videolarınız için teşekkür ederim gerçekten katkısı oldu, başarılarınızın devamını dilerim.

 11. Bu yorumların için sağol tayfun hakettiğin yerlere gelirsin inşallah yüreğine sağlık 🙂

 12. Kod yazarken spor yapmayı unutmayın , yoksa kazandığınız paraları sağlık sorunlarına harcayabilirsiniz.

 13. kod şiirdir..

  başarılarının devamını dilerim hayatını bu işlere adamış bir adam olarak…

  her zaman açık kaynak kodlu projeler yapman dileğiyle…

  pythonla kal..

 14. tabiri caiz & aklın en iyi çalıştığı yer
  güldürdüün hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.