Serbest Meslek Erbabı Olmak

Komedi dizilerinde işsiz boş gezen insanlar kendilerini tanıtırken serbest meslek erbabıyım derlerdi.
Benimde aslında mesleğim serbest meslek yani freelance.
Ama tabi bundan işsiz boş gezen olduğumu çıkartmamak lazım 😀 Ya da bu şekilde çalışan diğer insanların öyle olduğunu düşünmemek lazım.
Bu medya’nın bize algılamamızı istediği bir oyunu bence, ya da belki de öyle birkaç insan olduğu için genelleme yapılıp hepimizi etkileyen bir durum haline gelmiş.

Freelance çalışmak özellikle bizim mesleğimizde olanlar için bence bulunmaz bir nimet. Bir odaya kapatılıp (ofis) 12 saat çalışmak yerine, belli aralıklarla daha rahat ortamlarda (ev, kafe, dışarıda vs.) çalışmak çok daha keyifli ve de verimle olacaktır.

Günün birinde bir ajans sahibi olursam, mutlaka tüm çalışanlarımı (sorumluluk sahibi) freelance kişilerden oluşturacağım ( muhasebecim hariç 😀 ).

Türkiye’de ki bu Freelance çalışma algısını nasıl değiştireceğiz hiç bilmiyorum, zira bankalara bile freelance çalışıyorum dediğimde bana mal gibi bakıyorlar.
Bence alınterinin vergisi olmaz, olamaz. Zaten çalışırken harcadığım elektriğin, suyun, oturduğum evin, aldığım havanın geri kalan her şeyin vergisini ödüyorken birde yaptığım işin alınteriyle kazandığım paranın vergisini ödemek bana saçma geliyor.

O yüzden freelance çalışmak yine her türlü karlı oluyor. Belli bir meblaya kadarda zaten freelance çalışanlar vergiye tabii tutulmuyor.

Birazda freelance çalışmanın artılarından ve eksilerinden bahsedelim;

+++ Artı yönleri

 • Çalıştığın ortamlar senin seçtiğin ve rahat olan ortamlar olur.
 • Çalışma saatleri senin kontrolünde esnek bir zaman diliminde olur.
 • Herhangi bir patronun olmadığı için kimseye hesap vermezsin, kimseden emir almazsın.
 • Sevmediğin biriyle çalışmak zorunda kalmazsın.
 • Sana şekil yapan insanlara parasını iade edip kıçlarına tekmeyi basarsın.
 • Bireysel olarak çalıştığında tanınma oranın daha fazla olur. (bir kurumun altında ezik kalmaktansa..)
 • Bir ajansta çalıştığından çok daha fazlasını kazanırsın.
 • Ailene, arkadaşlarına, sevgiline daha çok zaman ayırırsın.
 • Gündüzleri uyuyup, geceleri çalışırsın.
 • En güzeli de ne iş yapıyorsun dediklerinde gururla işsizim diyebilirsin 😀

— Eksi yönleri

 • Sosyal çevre edinme konusunda sıkıntılar çekersin. (sanal sosyallikten bahsetmiyorum)
 • Uzun süreler konuşmadan çalıştığın için konuşmayı unutabilirsin. (konuşurken ağzın burnun yer değiştirince anlıyorsun.)
 • Otur otur göbek yaparsın, gerçi düzenli spor yaparsan freelance candır.
 • Ev ortamında eğer gerekli kurumsal ortamı hazırlayamazsan, çalışmanı yavaşlatırsın.
 • Anne-Babana ne iş yaptığını her seferinde anlatman gerekir.
 • Evlendiğinde belki de eşin bir iş yerinde çalışmanı ister. (öyle olursa kendine ayrı ev tut yine freelance çalış boşver :D)
 • Kurumsal kariyer yapma ihtimalin çok yüksek değil.

Daha eminim bir çok artı ve eksi yönleri vardır benim şuan aklıma gelenler bunlar.
Tercih sizin, freelance mi ajansta mı çalışmak?

Tabi ki kahveni bir kafede yudumlarken macbook’unla front-end yazmak ayrı bir keyf.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Serbest Meslek Erbabı Olmak” için 24 yorum

 1. Yaklaşık 4 sene kadar yoğun bir şekilde Freelance çalıştım (2010-2014) ve dediğin artı yönleri gerçekten hissettim. Saat 12-13’de kalkıp, rahat rahat evinde çalışmak, iş veren ile kafanı yormamak gerçekten rahat ettiren özellikler. Şu anda bir ajans/startup’da tam zamanlı çalışıyorum. Belki freelance çalıştığım dönem lise yıllarımın olması, belki dizilerin o dönemde çok yoğun olmasından kaynaklıdır; şu anda kafam daha rahat ve daha mutluyum. Sadece iş saatleri içerisinde aklım yaptığım işte, eve gittiğim zaman rahat rahat, kafamda “O iş nasıl olacak” soruları veya 7/24 olmayan insanlar olmadan kahvemi doldurup dizimi, filmimi izleyip, rahat rahat ailemle vakit geçirebiliyorum. Cumartesi ve pazar günleri arkadaşlarıma tüm günümü ayırabiliyorum. Arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçirirken çat diye bir telefonla “O iş noldu, ne durumdayız, ne zaman bitecek” gibi sorularla o anın -afedersiniz- içine eden insanlarla uğraşmıyorum. Hele ki çalışma arkadaşlarınız/patronlarınız çok iyi insanlar olursa, çalıştığınız şirket klasik “Türk” mantığı değil de modern ve inovatif bir çalışma yapısını benimsedilerse, tam zamanlı iş bulunmaz nimet. Tabi bunların tersi olursa da tam bir eziyet. O yüzden iş ararken listemi iş ararken şöyle oluşturdum ve başarıya ulaştım istediğim işi bulmada: Sırasıyla ofis/ortam, çalışanlar, şirketin hedefleri, çalışma saatleri, ücret. Tavsiye ederim bulabiliyorsanız. Bulamazsanız Freelance tabiki çok iyi bir seçenek 🙂

 2. gece saat 4-5 hatta 6’lara kadar çalışıyorum sabah(öğlen) saat 1-2 lerde kalkıyorum
  açıkçası Dünya hayatından uzaklaştım!

 3. Tayfun iyi günler, öncelikle ben web yazılımı senin sayende öğrendim, senin derslerinle. O yüzden senin hakkını asla ödeyemem. Bir gün telafi etmeye çalışacağım elbette.

  Şuan bir butik ajansta çalışıyorum ve mutsuzluktan gebermek üzereyim. Bakkal gibi iş yapan vizyonsuz patron, gürültülü ortam vs. işi bırakmayı düşünüyorum. Canım freelance çalışmak istiyor, ben bir işi baştan sona kendim yapabilirken niçin kendi yaptığım işten başkasına para kazandıraym? Üstelik performansımı ve yaratıcılığımı düşünüyorlar.

  Ama önümde büyük bir engel var: ciddi bir çevrem yok. Yani freelance çalışsam nerden iş tutarım bilmiyorum. Senin tavsiyelerini bekliyorum açıkçası, ne yapayım ne edeyim?

  (Front endde son dönemde baya ileri gittim. PHP bilgim de var, ancak framework kullanmışlığım yok. Angularjs’ye de yeni başladım, jquery biliyorum)

 4. Aslında gerçekten freelance çalışmanın çok artı yönleri var. Çünkü daha 2 ay önce başıma gelen bir olaydan sonra bende bu düşünceleri bir kez daha yeniledim. Belirli bir yerde sabit çalışmanın güzellikleri var elbette (sigorta vb.) ama aslında ne kadar güzel olursa olsun bu olay işyerinde çalıştığın insanlarla ve en önemlisi bence patronunla ilgili. Ne iş yaptığın pek önemli değil aslında ama eğer ajans sektöründeysen senin 6-8 yıllık deneyimini tek kelimeyle bitiren patronlar tanıyorum. İşin tersi onun bu konu hakkında hiçbir teknik ve görsel bilgiye sahip olmaması. İşte bu gibi durumlarda gerçekten freelance çalışmanın çok çok rahat olduğunu anlayabiliyorsunuz…

 5. Anne-Babana ne iş yaptığını her seferinde anlatman gerekir.

  … şu maddeye sonuna kadar katılıyorum. Anlamıyorlar ya. Site açtık, 2 ayda 400 liramız oldu. Beğenmiyorlar ya. 🙁

  Yahu bir durun bi sabredin, site daha yeni. 1 sene sonra görün diyorum. “Yaşın geçiyor yaşın. Gir bi işe çalış.” diyorlar.

  Sizler nasıl anlatıyorsunuz derdinizi?

 6. Zaman konusunda %100 haklısın. Şu bir gerçek ki 9-12 lik bir işte olmuş olsaydım şuan yapmak istediğim sporu yapamazdım. Bir kaç kez denedim sürekli bir işi ama zaman konuları,verimlilik,sorun çözme yeteneği vs bunlar azalıyordu bende. 🙂 Ayrıca illa sürekli çalışılmak isteniliyorsa part-time developer olarak çalışılmalı. Freelance çalışırken yapılması gerekenlerden biri sosyal olunmalı ve iş çevresi geliştirilmeli bence. Çünkü freelance proje başvuruları olunca pek geri dönüş olmuyor. Ama genişleyen bir müşteri kitlen olunca daha çok iş gelebiliyor.

 7. Müşteriyi bul
  İşi al
  İşini müşterinin anlayamacağı derecede temiz ve titiz yap
  paranı alama
  mesleğe küs

 8. Freelancer çalışmanın en çok sevdiğim yanı evde kimseden emir almadan çalışmaktır, bu durum baskıyı ortadan kaldırarak daha rahat çalışma ortamı sunuyor bana ama bu kadar kötü bir yanı ise sürekli ailen ne iş yapiyorsun ? ne var o bilgisayarın başında ? sorularına cevap vermektir.

 9. Yazıyı bir yudumda okudum. Freelance gerçekten Türkiye’de farklı bir algı pespektifine sahip. Adam Bangladeş’li ama Kanada’da bir vejeteryan restorantın webmasterliğini yapıyor ve çok da memnun.( Aldığı para da memnuniyetine dahil.) Ama Türkiye’de (Tayfun Erbilen gibi namın almış yürümüş değilse 🙂 ) freelancer isen işin zor arkadaş. Bir kere adam sana güvenip iş vereceğine gider yeri yurdu sabit, yıllardır o işi yapan firmadan faydalanır. Yani fırsatın varsa git Amerikaya sadece PHP ve jQuery yazıp haftada 40 saat çalışmayla yılda 50.000 doları cebe at. Ama bu sefer de diyecekler ki ulan sen neden ülkene faydalı olmak yerine kolaya kaçıyorsun. Haklılar da, ama hakkımı alabilyorsam eyvallah. Neyse çok yazdık, durum böyle işte…
  Haa bir de en son “freelance mi evde çalışmak mı” demişsin ya, oraya bi edit mi gerek acaba? 🙂 Sanki kurumda, işyerinde, şirkette mi desek…
  Eline emeğine sağlık, iyi çalışmalar…

 10. Aslında biraz kıl bir iş.
  Ben de freelance calısıyorum ve islerimin %90 ını r10dan alıyordum. Gecen gün banlandım sebep ise
  adama @dult botu yaptım bot gayet düzgün calısıyor videoları çekiyor felan. Bu arada videoların upload edildiği site de türkiye de yasaklı. Neyse botu yaptıgım kişinin bilgisayarında da dns değiştirilmemiş yani videolar açılmıyor yasaklı oldugundan. sonra bu herif beni gitti şikayet etti ve ban yedim.
  Bu kadar saçma birşey olabilir mi ?? Dns değiştirse videolar açılacaktı.

 11. Merhabalar, bence kurumsal bir yazılım şirketinde çalışmak ileriye dönük daha mantıklı. Çünkü freelance çalışarak kariyer yapamazsınız ve tabiki sigorta.
  Yaşınız 40 lara geldiğinde başarılı şekilde freelance olarak çalışabilecek misiniz ?
  kurumsal bir yazılım şirketinde ise 40 larda yönetici konumunda olabilirsiniz. Ücret onusunda ise 1 yıl 6 aydır çalışıyorum ve 2800 maaş alıyorum. İzmir gibi yer için bence yeterli. Bence bir an önce kurumsallaşın yada ileriye dönük planlar yapın. Günü kurtarmak yerine kalıcı olun.

 12. @edict whiteday, iyi güzel demişsin de bu işi sadece sigorta için istiyorsan ben şuan garanti emekliliğe girdim, ayda 1000 tl yatırıp 40 yaşına geldiğinde de kendi kendimi emekli edebilirim. Birde böyle düşün, bence yaşlılık için genç yaşta acı çekmeye gerek yok ^__^

 13. Tayfun hoca freelance olarak çalışmak bana senlerdir mantıklı birinin bana emir vermesi yok efendin gelirken gravat tak yok takım elbise giy bilmem ne beni kudurtuyor.Eksi yönü ise bunu nişalımın ailesin eanlatmak tabiki birde müşteriye olanca dili dökmek beni yoruyor açıkçası.Ama olsun herşey benim için güzel.Sessiz sakin bir ofisim olabildiğince müşterim ve rahatlıkla yetiştirdiğim ayda 4-5 site mevcut.Bukadrı benim için şuan kafi.Ha birkaç arkadaş emeklilikden bahsetmiş.Garanti emeklilik bende yatıyorum ay da bin – bin yaşım 25 kaldı 15 senem göz açıp kapayıncaya kadar geçer.Zaten o vakite kadar da yanıma sekreter haricinde birkaç eleman daha alırım 🙂

 14. Alakası yok ama garanti emekliliği görünce ben emeklilik ile ilgili hiç bir yatırım yapmadım. Şimdi başlıyacağım. Mesela ben 93 doğumluyum kaç yaşında emekli olmuş olurum bir bilgin var mı? 🙂

 15. Ülkemizde niyeyse freelance çalışanlar; sigortasız, düzenli bir iş bulamamış kişiler olarak biliniyor çok garip. Bu algıyı kırmamız lazımda insan daha yakın çevresine anlatamıyor bununda gayet düzgün bir iş olduğunu, sigortası olabileceğini, ev geçindirebileceğini. Kaldı ki diğer insanlara nasıl anlatsın…

 16. Üniversite yılları hariç yaklaşık iki seneyi aşkın freelance çalıştım. Güzel kazancım oldu vesselam. Sonra neden hem tam zamanlı çalışıp hem extra olarak çalışmiyim ki dedim kendime? 4 yıldır bir kurumda hem öğretmenlik hem bilgi işlem görevlerini yerine getiriyorum. Böylelikle çevrem daha fazla genişledi. Bu da tabi ki bana yol, su ve elektrik olarak geri dönüyor. 4 yıl önce kendi sitemi yenilemek için kapattım, 4 yıldır yenisini yapmak nasip olmadı çok şükür 😀 Asosyalfobik bir insan olarak diyeceğim şudur ki mesleğinizi ancak çevreniz kadar icra edebilirsiniz.

 17. bi şirkette v.s farklı insanlarla çalışma ve kendini geliştirme fırsatın daha fazla olur. her ne kadar bir kurumsal kariyer düşünülmesede bi takımla çalışmanın getirileri olacaktır. freelance çalıştığında biraz daha asosyal kalıyosunuz her ne kadar online communityler olsada, bi şirkette çalışmak farklı ortamlara girmek farklı kişilerle tanışmayı ve beraberinde kendini daha da geliştirmeyi getirecektir. sadece internetten araştırarak, kitaplar okuyarak öğrenmek kendini geliştirmek yerine bahsettiğim yöntemle farklı kişilerin farklı fikirlerinide almış olursunuz.

  bence elinizde olan bilgi ve tecrübeyle bi şirkette çalışıp aynı zamanda kendi projelerinizde geliştirmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

 18. 16 yaşındayım ve freelance olarak çalışabiliyorum.Ajansa gitmek istesem kim işe alır ? Çok yüksek paralar kazandığım söylenemez.Forumlardan denk getirdiğim kadar bazen 50 bazen 100 bazen daha farklı fiyatlar kazanabiliyorum.Ama lise öğrencisiyim.Lise öğrencisi için fena bir değer değil.Wordpress için tema yapmayı bilsen bile para kazanmak için yeterli.Hiç de zararını görmedim açıkcası freelance ın 😀 Freelance ın böyle güzel bir yönüde var.Seni yaş vs gibi fiziksel yönünden değerlendirmiyor insanlar.Direk referansına ,bilgine ve sağladığın güven duygusuna bakıyorlar.Ama freelance olarak adını çok duyurmadıysan çok büyük projeleri malesef alamıyorsun…

 19. Bende eskiden freelance olarak çalışıyordum fakat 1 ay önce bir ofise girdim. Yaşım 16 ve işe gireceğime inanmıyordum çünkü yaşım küçük ve beni almayacaklarını hatta işe girme gibi bir umudum bile yoktu diyebilirim. Ofisi ziyarete gittim ve böyle böyle ne yaptığımı anlattım. Patron da istersen beraber çalışabiliriz dediği zaman çok mutlu oldum çünkü ilk kez bir ofis gibi bir ortamda çalışcam ve ailem ne iş yaptığımı ufak tefek biliyordu. Çünkü evde olurken oyun oynadığımı sanıyordu ve her seferinde azar işitiyordum. Kapat şu bilgisayarı diye. Ama freelance olarak bir zarar görüyorum şu konuyu. İş bulamıyordum. Sürekli kendim için bir şeyler yapıyordum. Ara sıra forumlarda görünce iş alıyordum o kadar ama çoğunluk iş bulamıyordum. En büyük etken ise yaş idi.

 20. Tayfun kardeşim akıllı zeki bir insan, hayatındaki yolu iyi biliyor ve bildikleri ve pratikliği ile her zaman ayakta kalır .bende 36 yaşıma geldim hep freelance çalıştım bir sıkıntı yok bence kendi haytını kendin yönetebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.