ölüm

Yaşamanın aksine ölüm, daha çok korkutur insanı.. Ama bilmez mi insan, yaşarken kaç kez cehennemi gördüğünü.. Kaç kez azap içinde yandığını.. Bilmez mi, gerçek şeytanların aslında aramızda olduklarını.. Ölümden korkuyoruz, asıl korktuğumuz şey ölmekten korkmak mı? Yoksa inandığımız ya da inanmak istemediğimiz şeylerden mi korkuyoruz? Ölmek mesele değilde, bu sorgu gerçekten var mı? Varsa ne olacak, yoksa ne olacak? İnanın ya da inanmayın, ölmek herkes için kan dondurucu bir şey. Var mıdır severek ölüme giden, var mıdır ölüm döşeğinde yüzü gülen, var mıdır gülerek öbür tarafa giden? Belki vardır, ama ya sen.. Sen onlardan biri misin?

Ne zaman öleceğini bilebilir misin? Ya da ne kadar yaşayacağını.. Aslında ikisi de aynıdır.. Ne zaman öleceğini bilirsen, ne kadar yaşayacağını da bilirsin.. Ya da ne kadar yaşayacağını bilirsen, ne zaman öleceğini de bilirsin.. Ölmek dedik, sence ölmek.. Nefes almamak mı artık? Ya da bedenin toprak altında çürümesi, ruhunun temsilen yukarıda dediğimiz cennete ya da temsilen yerin dibinde dediğimiz cehenneme gitmesi midir? Ölmek, yaşarken de olan bir şeydir diye hiç düşünmedin mi? Yaşayan ölülere hiç şahit olmadın mı? Hayatının anlamı elinden alınmış insanlar görmüyor musun dışarıda? Onlar yaşıyor mu sadece, ölmek sadece nefes almamak mı diye sordum.. Ya yaşamak? Yaşamak sadece nefes almak mı? Hiç düşündün mü, hiç sorguladın mı?

Neden varım diye, ne yapmaya geldim buraya diye.. Bu hayat bir sınavsa, zor soru hangisiydi diye.. Hiç sınıfta kalmaktan korktuğun oldu mu? Sabahlara kadar ders çalıştın neden? Sistem sana öyle söyledi, sen yaptın.. Hiç isteyerek yaptın mı? Peki hiç isteyerek hayat dediğimiz bu sınava çalıştın mı? Geçemezsem ne olur diye düşündün mü? Oturup ne zaman öleceğim diye düşündün mü? Düşündün mü? O zaman sen aptalsın demektir, ölüm düşüneceğin ilk şeyler arasında yer almasın, yaşamaksa 2. plana attığın bir şey olarak kalmasın.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“ölüm” için bir yorum

  1. Bence ölümü ne 2 de nede 1 de tutmak gerek. Çünkü 1 saniye sonra ne olucağını bilmeyen biz insanlar, ölümü her an gelir her an gelmez görüp yaşamalıyız. Ölümü ölmeden bilemeyiz ama çeveremizdeki ölümler bize ne kadar anlık bir durum olduğuna kanıt sayılır. Ölmek mesele değilde Çıktığın divanda dünyada yaptığın yanlışlardan pişman olmakta. O yüzden pişmanlıktan uzak bir ölüme hazırlık yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.