Neden Ruby?

2010 yılında gerçekleşen ruby konferasında, ruby dilinin yaratıcısı David Hansson bize bu konuda uzunca bir cevap veriyor 🙂 İmkanınız varsa izleyin, araştırın.

Ya da biraz da türkçe olsun diyorsanız;
http://www.ruby-lang.org/tr/about/

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Neden Ruby?” için 7 yorum

 1. Tayfun hocam ben internette 30-40 dakikalık bir araştırma sonrası bilgisayarıma ruby, gems ve rails kurdum. Codeschool'dan da bir-iki şey öğrendikten sonra ufak tefek denemeler falan yapmaya başladım. Ama türkçe kaynak pek yok ve ingilizcesi iyi olmayan arkadaşlar için falan kurulum ve kullanım rehberi çekerseniz çok iyi olur bence. Veya bir seriye başlasanız… Ve ne kadar doğru emin olamadım ama bir blog'da ruby on rails ile 10 dakikada blog scripti hazırlanabiliyormuş, pek inandırıcı gelmedi ama imkansız da değil sanırım :S Neyse lafı fazla uzatmadan, ruby çok basit, nesne tabanlı, kullanımı kolay ve herkese tavsiye ederim. İyi günler…

 2. DHH Ruby dilinin degil Ruby temelli Ruby on Rails frameworkunun yaraticisidir.
  Video icin tesekkurler.

 3. @Eser Poyraz, teşekkürler bilgi için.
  @Doğukan Berkay Ertem, evet ruby için işi kolaylaştıracak kadar hızlı olduğunu söylüyorlar. Bende emin değilim, öyle merak edip inceliyorum şimdilik. Ama ruby'nin sitesine bakacak olursak, php'ye göre oldukça iddaalı olduklarını söylüyorlar (:

 4. yazılışını öğren sonra eleştir!! python kadar kolay ve performanslı bir dil daha görmedim. küçük çaplı programlarımın bir çoğunu python la yazıyorum. bir çok üniversitede ders olarak işlenmekte gerçek özgür programlama dili bence. GNU/Linux geliştiricilerinin bir çoğu kullanmakta

 5. @drockzula , hocam @Batuhan sizce eleştirmiş mi? Eheh, nasıl okuyorsunuz bilemedim ki, yanlış yazmış olabilir bunlar olağan şeyler. Anlıyorum sizi.

 6. merhaba bir duzeltme yapalim
  David Hansson adli arkadasimiz Rails framework'u yazan kisidir. Google'da Yukihiro Matsumoto diye aratirsaniz asagidaki bilgiyle karsilasirsiniz.

  Ruby dilinin yaraticisi Yukihiro Matsumoto 14 Nisan 1965 doğumlu Japon bilgisayar ve yazılım uzmanıdir. Yazdığı Ruby programlama dili ile tanınmıştır. Osaka'nın batısında Honshū'de doğmuştur. Japan Inc.e göre okulunun sonuna kadar kendi düşünen bir programcı olmuştur.

  Ruby on Rails toplulugunun gelismesi ve artmasi dilegiyle iyi calismalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.