Mamama Mimimim – BRDH!

Yeni bir hareketin başladığını biliyor muydunuz? Bu harekete kısaca “BRDH” uzunca “Blog Ruhunu Diriltme Hareketi” diyoruz. Ve buda bu konuyla ilgili bir mim konusu.. Beni mimleyen Bazen Öyle Olur‘a teşekkürler.

Soru: Kaybettiğimiz blog yazma ruhunu nasıl kazanabiliriz?

Şimdi efendim blog deyip geçmemek gerek.. Öyle evrensel bir konu ki, çeşit çeşit milyonlarca blog bulunuyor internette. Bunların kimisi kişisel, kimisi teknolojik, kimisi kurumsal ama bir şekilde çoğu kimsenin blog sayfası var.. Var olmasına var ama sadece blog sayfası açmakla bitiyor mu bu iş? Birazda bunu tartışmak lazım.

Bazen takip ettiğim blogların yeni içerik girmemesine kızıyorum.. Sonra düşünüyorum, abi ben bugüne kadar kaç kişinin bloguna giripte bir konuya yorum bıraktım diye? Ondan sonrada aynı durumdan kendi bloğumda muzdarip olup yazma hevesimi yitiriyorum..

Yani önce kişi kendisi bir şeyler yapıp, daha sonra başkalarından bir şeyler beklemeli.. Ben gerekmediği sürece yorum yazmıyorum doğru, ama bu o blog sahibine saygı duymadığım anlamına ya da baktığım konuların benim hoşuma gitmediği anlamına gelmez.. Aslında internet bir nevi kişinin ruh halini ve gerçek hayattaki kişiliğini yansıtma ortamıdır.. Ben gerçek hayatta da çok insanlarla iç içe olan, diyalog halinde birisi olmadığım için yorum yapmadığımı düşünüyorum..

Ha birde, yorum yaptığında onaylanıp onaylanmaması, yorumun değiştirilmesi gibi durumlar blog sahibinin insiyatifine kaldığı için çokta yorum yapma taraftarı değilim.. Ama bu genel olarak konuştuğum bir şey değil, onuda vurgulamak isterim..

Velhasıl biz blogcuların en büyük mutluluğu konumuza gelen o birkaç satırlık yorumlardan ibaret bana kalırsa.. Onuda biz blogculara çok görmemeleri gerek okuyucuların ya da takipçilerin.

Tabi birde blog yazarının kim olduğu da önemli. Daha önceden adı çıkmış, ya da yanlış anlaşılmış bir blog yazarı ne yazarsa yazsın yinede yaranamaz (: Bir ara bana da olmuştu öyle.. Önce kişiliğimi, sonra insanlığımı eleştirdi insanlıktan nasibini almamış kimseler.. Bence biz blog yazma ruhumuzu kaybetmedik, internette anonim olarak dolaşan ve mahremiyeti ezip geçen, anamıza bacımıza yorumlarla söven bizi her türlü yolla taciz eden insanlar yüzünden küstük hepsi bu..

İncindik belki de, yeni bir heyecan bekliyoruz.. Belki dünyanın değişmesini değil ama, sitemize giren o birkaç takipçinin iyi niyetli olmasını.. Belkide doğru kitleyi yakaladığımızda blog yazma ruhumuzu da geri döndüreceğiz bu hayata..

Umut ederim ki, tüm blog yazarları hak ettiği kadar değer görür ve sevilirler, bol bloglamalı günler hepinize 🙂

Bu mim kime gitsin?
Tüm blog sahiplerine.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Mamama Mimimim – BRDH!” için bir yorum

  1. Allah Allah!! İlk kez mim geldi bana 😛
    Bu arada yazdıklarınızda haklı olduğunuzu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.