Kurallar böyle, sınava giremezsin!

Girenler bilir, bu hafta sonu bizim sınavlar vardı.. Dün sorun olmadan girdim sınava, ama bugün.. Bugün bir sorun çıktı, hay aksi.. Yine kalktım aynı saatte bindim otobüse gittim sınava gireceğim okula.. Güvenlikten geçerken cebimde ki kimlik fotokopisine takıldı gözü, dedi bu ne. Dedim kimliğimin fotokopisi, aslını kaybettim. Ondan sonra müdür ya da müdür yardımcısının odasına götürdü güvenliğin biri beni. Sanırsın okulu bombalamaya geldim.

Müdür ya ya da yardımcısı işte artık her neyse, sordu kimliğin nerede diye. Dedim hocam böyle böyle, kaybettim. Cuma günü çıkartmak için gittim ama evrak eksik olduğu ve bende son güne bıraktığım için sıkıntı oldu. Olmaz dedi alamayız seni sınava böyle, dedim hocam fotokopisi var, öğrenci kimliğim var.. Her halukarda benim olduğum aşikar. Neden alamıyorsunuz, kurallar böyle dedi. Aynı kurallar diğer hocalar için geçerli değilmiydi dedim, onlar onun sorunu dedi.. Dedim hocam bari insiyatifini kullan, senin dedi zaten okumaya niyetin yok onu anlatıyorsun bize. Dedim ne düşündüğünüzün benim için bir önemi yok, kural bile olsa diğer sınavlara girebildiğime göre sizde insiyatifinizi kullanıp beni bu sınava sokabilirsiniz..

Dedi hadi arkadaşım çıkar mısın, sınav yapacağız burada.. Sanki ben okulu bombalıyorum. Dedim hocam, vicdanınız el veriyorsa eyvallah, çıktım gittim.. Şuan hala bunun siniri ile bu yazıyı yazıyorum, sorun değil ne ben bu sınava giremedim diye yerin dibini boyladım, nede o beni bu sınava sokmadı diye göklere yükseldi. Yaptığı ayıptı sadece, ulan belki öğrenci adam sabah geç kalacak aceleyle çıkıp kimliğini unutacak? Belki benim gibi kimliğini çıkartırken evrak problemi yaşayıp gelecek, olabilecek şeyler bunlar. Adama diyorum bu öğrenci kimlik kartını bana boşu boşuna mı verdiler bu ne işe yarıyor, onu bana değil dekana ileteceksin diyor. Sadece konuşuyor, başka da bir şey yaptığı yok. Dedim hocam sabahın köründe okumayacak olsam niye çıkıp sınava girmek için geleyim, mantığınız alıyor mu bunu.. Allem ettim, kallem ettim yine de hoca belli ki ithamlarımı sevmedi, almıyorum dedi açık ve net konuştu… O yüzden kısa ve öz olarak, sokayım böyle sınav sistemine.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Kurallar böyle, sınava giremezsin!” için 6 yorum

  1. Üniversite sınavına gireli 4 sene oldu ama hala unutamadığım buna benzer bir olayım var. Cüzdanım çalınmıştı ve kimlikte içindeydi. Ne polis sınava girebilmem için çalıntı kağıdı verdi ne de kimlik çıkartabilecek kadar vaktim vardı. Bende nüfus cüzdanı suretiyle gittim sınava ve müdürün odasında buldum kendimi. Biraz derdimi anlatınca, halden anlayan biride olunca sınava girebildim. Yalnız dikkatimi çeken bir durum vardı kızın biri müdürün odasına bile girmeden nüfus cüzdanı olmadığı halde sınava girdi. Güvenlik beni sınava almak için müdüre götürürken kızı hiç önemsemedi. Adalet işte!

  2. Saçmalığın böylesinide ilk defa duyuyorum. Bir insan o kadar emek verip hazırlansın. Sonra kimliği kayboldu diye sınava giremesin. Üstelik kimlik fotokopisi, okul kimliği yanındayken. Harbiden sinir krizi geçirmemek elde değil. Geçmiş olsun.

  3. Bende öğrenci kimliğini unutmuşum.. Ne yaptım ne ettiysem yine de giremedim sınava 🙁

  4. kimliğinizi kaybettiğinize dair bir belge bulundurmanız gerekiyor. günlük yaşamınızda da aynı şekilde. kurumun bu uygulamaları doğru.
    birde Hasan arkadaşım öğrenci kimliğini de maalesef yanında bulundurmalısın eğer bir daha başına gelirse (şu anda nasıl bilmiyorum) en yakın bürodan kağıt alıp girebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.