İnternet’te Yararlı (mı) Olmak?

Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda çok düşündüm.. Tahmin edebileceğiniz üzere son kararım yazmak oldu 🙂 Nedir bu başlıktaki iki anlam? Neden böyle bir yazı yazma gereği duydum.. Kime ithafen yazdım.. Ve sonucunda ne bekliyorum? Evet, şimdi sakin olun.. Tüm sorulara bir cevabım var bu konuda 🙂Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda çok düşündüm.. Tahmin edebileceğiniz üzere son kararım yazmak oldu 🙂 Nedir bu başlıktaki iki anlam? Neden böyle bir yazı yazma gereği duydum.. Kime ithafen yazdım.. Ve sonucunda ne bekliyorum? Evet, şimdi sakin olun.. Tüm sorulara bir cevabım var bu yazımda 🙂 Hadi başlayalım..

Bu yazıyı yazmak istedim.. Çünkü gördüğüm şeyler beni rahatsız ediyor, insanlar böyle şeyleri birileriyle paylaşarak ya da birilerine anlattığını düşünerek rahatlıyorlar.. Bende bir nevi öyle bir şey yapmak istiyorum 🙂 Buraya kadar okudunuz ve muhtemelen hala konuya girmediğim için bana kızıyorsunuz.. Tamam tamam uzatmadan başlayalım 🙂

Konu internet’te yararlı olmak.. Örneğin ben, ders paylaşıyorum yararlıyım.. Örneğin sanalkurs, birçok kişi ders paylaşıyor ve yararlı.. Örneğin fatih hayrioğlu, ingilizcesi olmayan birçok kişiye, çevirdiği makaleler ile altın değerinde bilgiler veriyor, oda yararlı.. Asıl sorun yararlı olmayanlar..

Bu konuyu nereden yazma gereği duydum? Bugün yani 20 Aralık 2012’de google, yine özel bir doodle yaptı.. Grimm Kardeşlerin Masallarından birini anlatan bir slide hazırladı.. Doodle bittiğinde otomatik olarak ne için hazırlanmışsa onu aratıyor, biliyorsunuzdur.. Ve az çok çıkan sonuçları da tahmin ediyorsunuzdur.. Biz yinede görsel hafızamızı tazeleyelim;

İnternet'te Yararlı (mı) Olmak?

Evet buna göre, ben wikipedia dışında özgün bir site göremedim bu arama sonuçlarında… Daha doğrusu yararlı bir site göremedim.. Zaten sizde bakacak olursanız hepsi doodle yayına girdikten sonra yazılmış içerikler.. biri 5 saat önce, biri 7 saat önce.. Dolayısıyla amaç belli, bu arama sonucundan hit alabilmek.. Amaç belli olunca, burada bilgi vermek 2. plana düşüyor.. Yani bunu büyük siteler bile yapıyor.. Bkz: mynet.. Mynet’in ne işi olur Grimm Kardeşlerin Masallarıyla, sorarım size?

İşi olur tabi, işi bu arama sonucundan prim almak tek düşünülen bu.. Mesela bende de vardı öyle bir huy, yani tam olarak şöyle.. Ben eğitim hazırlardım birilerine yararlı olmak için, ama eğitimleri sadece hazırladığım sitede izlesinler isterdim.. Buda benim takıntımdı mesela, ama en azından burada amacım birilerine yararlı olmaktı, takıntım hep 2. plandaydı..

Ama ne yazık ki, web dünyasında istisnasız %80 açılan tüm siteler birer çöplükten ibaret.. 15 yaşında bir genç heves ediyor, gidip forum açıyor.. 3 ay sonra sen sağ ben selamet.. 40 yaşındaki adam 40’ından sonra web’e merak sarıyor, açıyor bir site sonra yine sen sağ ben selamet.. Kısaca şöyle söyleyeyim, ben bir türk projesinin açılıpta öyle senelerce devam ettiğine çok az şahit oldum.. Elbette olduğunu biliyorum, ancak genelde şahıs projeleri çok kısa bir sürede son buluyor.. Ki buda beni üzüyor elbette..

Bana ne peki? Yani beni niye üzüyor.. Ya da ben kimim ki beni üzüyor? Abi en başta ben bir türk internet kullanıcısıyım.. Dolayısıyla ülkemde yararlı projelerin olması ve artması, benim lehime.. Daha sonra ben sıkı bir internet kullanıcısıyım, günümün 8 saati uyumaksa, 2 saat ihtiyaçlarımsa geriye kalan 14 saat ben ve bilgisayarımdır.. Dolayısıyla bazı şeylerin farkına varmam, içten bile değil..

Yani sözüm ona diyeceğim, internet sınırsız bir bilgi kaynağı idi (eskiden) .. Artık internet, ucu bucağı görünmeyen bir çöplüktür.. Google, artık yararlı siteleri değil çok para verip seo kasmış siteleri arama sonuçlarında yukarı çıkartıyor.. Anlayacağınız işin rengi değişti.. İnsanlar bilgiye doğrudan ulaşamayacaklar, arayacaklar ama bulamayacaklar.. Kim para kazanıyorsa, o daha çok kazanacak.. Kazanamayan, hiç kazanamayacak.. Ama ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum.. Dünya’dan kastım sanal dünya.. Her ne kadar sanalda olsa, bir ahlakı bir kuralı olmalı.. Gerçi biz gerçek dünyada bunu başaramadık ki, sanal dünyada.. Anonimlerin kol gezdiği, istediği kişinin kimliğine bürünen, klavye artistlerinin olduğu bu dünyada ne mümkün! ama yinede istiyor işte insan, biraz ahlak, biraz adap..

Google’dan artık bir şey arayamıyorum ben.. Arıyorum aramasına da aradığımı bulamıyorum be arkadaş.. Soruyorum size “internet’te yararlı (mı) olmak?”.. Olmak ya da olmamak.. İşte bütün mesele bu!

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“İnternet’te Yararlı (mı) Olmak?” için 7 yorum

 1. Yazdıklarına tamamıyla katılıyorum. İnternet çöplük haline geldi. Ama yine de güzel şeyler olmaya devam ediyor.
  Ben bir eğitimciyim. Fatih projesi diye bir kavram geliştirilmeye devam ediliyor. Her ne kadar siyasi düşünülse de teknolojiyi eğitim dünyasına kaliteli bir şekilde kazandırılmaya çalışılıyor. eba.gov.tr gibi bir site var. Bu site henüz test aşamasında ama gün geçtikçe daha iyi hale geleceğinden eminim. Çöplük içinde kalitelileri bulmakta insanlara düşüyor….

 2. Tayfun abi konuyla alakalı değil ama merak bir şey var lisede matematikle aran nasıldı şuan nasıl garip bi soru ama aklıma takıldı öyle cevaplarsan sevinirim

 3. Fatih Uçar,
  Dediğiniz gibi iyi şeyler var, ancak bulması bir hayli zor.

  Volkan Sarı,
  Matematikle aram lise'de 10. sınıftan sonra iyi olmaya başladı.. Sanırım hocamında büyük etkisi var bunda, matematik dersine çalışıp gelmek ve soruları çözmek o günün zihnen iyi geçmesini sağlıyor.. Beyninin çalıştığını bilmek, görmek sanırım insana güç veriyor 🙂 Yani matematik iyidir, hala matematik testleri çözerim.

 4. sağlam bir proje yapılsada halkın çok destek vereceğini sanmıyorum, yabancı şeylere inanılmaz merağımız var..

 5. Seni yaklaşık 1 senden bu yana takip eden web castlerini seyreden birisiyim. Senin gibi paylaşım peşinde olan arkadaşlar oldukca. İnternetin bilgi çöplüğü ve bu çöplüğün % 80 reklam olan bir dunyadan bir nebze uzaklaştırıyor.

  Teşekkürler Tayfun

 6. Tayfun hocam duyarlılığın ve ince ruhlu düşüncelerinden ötürü , senin sağlam takipçilerinden biri olarak biz kez daha sana teşekkür ediyorum. Internet dünyasında senin gibi bir türkün vaar oluşuda beni gururlandiriyor.

 7. Yararlı bir yazı;
  Yabancı kaynaklar daha iyi durumda;
  Google aynı bilgiyi içeren siteleri tekrar etmese iyi olur ama popüler siteler önde çıkıyor ve popüler olan bilgiler pop müzik gibi aynı .)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.