Hızlı Ekran Görüntüsü Kaydetmek

Aslında her iki işletim sisteminde de (windows ve mac os) ekran görüntüsü kaydederken klavye kısayollarını kullanıyoruz.

Windows için;
PrtScr tuşu

Mac OS için;
Tüm ekranı kaydedeceksek: Cmd + Shift + 3
Belirli bir alanı seçip kaydedeceksek: Cmd + Shift + 4
Belirli bir pencereyi seçip kaydedeceksek: Cmd + Shift + 4 + Space

Gördüğünüz gibi mac os, windows’a göre daha esnek kaydetme seçeneği sunuyor. Ancak her iki şekilde de bu yeterli değil. Çünkü kaydettikten sonra bunu bir siteye yükleme aşaması bile insanı üşendiriyor. Başkalarınıda üşendirmiş olması gerek ki, bunlar için programlar üretmişler 🙂 Şimdi o programlara bir gözatalım.

Windows için: Lightshot Screenshot

İndirip normal şekilde kurduktan sonra yine aynı kısayol ile (PrtScr tuşu) programı kullanabilirsiniz. Ancak bu sefer ekran kararacak ve bir seçim aracının çıktığını fark edeceksiniz.

Burada soldaki menüde doğrudan programın sitesine yükleyebilir, sosyal hesaplarınıza yükleyebilir ya da isterseniz bilgisayarınıza görüntüyü kaydedebilirsiniz. Sağdaki menüden ise seçtiğiniz alanın üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Örneğin yazı ekleyebilir, üstünü çizebilirsiniz vs.

Bu programın hem windows hemde mac os için sürümleri mevcut. Yani tek programı 2 farklı işletim sisteminde de aynı esneklikte kullanabilirsiniz.
Ancak mac os sürümünde windows’da olan üstünü çizme özelliği mevcut değil. Oysa ben onu çok severdim 🙁

İndirme detayları:
http://prntscr.com/

Mac os için: CloudApp

CloudApp için kısaca paylaşmanın hızlı yolu diyebiliriz. Bu programında hem mac os hem windows sürümü var. Ancak windows sürümü hala beta aşamasından çıkamamış, o yüzden hiç kullanmadım diyebilirim. Ancak mac os’da stabil çalışan ve gerçekten de sloganın hakkını veren bir program 🙂

İndirme detayları;
https://www.getcloudapp.com/download/

Programı kurduktan sonra sağ üstte ikonunu göreceksiniz. Oradan CloudApp hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

Zaten size hangi kısayolu kullanacağınızı gösteriyor. Cmd + Shift + 5 kısayolunu kullanarak istediğiniz alanı seçiyorsunuz ve o kaydedip size linkini veriyor. Sizde arkadaşlarınızla kolayca paylaşıyorsunuz 🙂

Resmin üzerinde sağa tıkladığınızda ise bazı opsiyonlar mevcut;

Resimleri herkese açık ya da sadece size özel yapabilirsiniz. E-posta ile gönderebilir ya da sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

————————————————————–

Not: En çokta ekran görüntüsü kaydetme programlarının ekran görüntüsünü almaya çalışırken zorlandığımıda itiraf etmem gerekiyor 😀

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Hızlı Ekran Görüntüsü Kaydetmek” için 9 yorum

  1. mac için ekran görüntüsü almanın daha kolay yöntemi var aslında
    evernote kurulduğunda yukarıdaki bildirim kısmına fil iconu düşüyor ona tıkladığımız zaman tam ekran yada ekranın belirli kısmını çekip upload ediyor kesilen kısmı. evernote girip url paylaş diyerek webte yüklenmiş halini alabilirsin

  2. Hocam çok sağlammış. Bir de şu videolar için kullandığın screen capture programını bizle paylaşsan.

  3. @Aytaç GÜL, windows için camtasia studio programını, mac os için screenflow programını kullanıyorum. Özellikle screenflow oldukça güzel bir program 🙂 tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.