Hadi Sokak Hayvanlarını Besleyelim..

Merhaba arkadaşlar, malum yaz ayındayız.. Hava hiç belli olmuyor gerçi, bir günlük gülistanlık bir toz bulut yağmur.. 2 türlüde dışarıdaki sokak hayvanları için kötü bir durum.. Aşırı sıcak, aşırı soğuk.. Aslında bu herkes için bir kötü durum ya neyse..

Eminim bu konuda vicdanlı olanlarınız vardır ama ben şimdi bu yazımda vicdanı olupta sokak hayvanları için bir kap yemek/su koymayan kişilere birşeyler söyleyeceğim..

Öncelike kapınızın önüne bir kap yemek/su koymanın en fazla 5 dakikakınızı ve biraz yemek ya da suyunuzu alabilecek birşey.. Bunun karşılığında sokak hayvanlarının belki birgün daha yaşamasına vesile olacaksınız 🙂 Bunun ne kadar güzel birşey olduğunu farkedebiliyor musunuz?

Evet, bencede öyle.. Haa belki ayıracak 5 dakikanız bile yoktur ama yine bir çözüm yolum var.. Siz hiç markete birşeyler almaya gitmez misinz? Belki haftada 1 belki ayda 1 ama gidersiniz eminim.. O sırada çorbalık tavuk diye satılan büyük kaplar içinde ama tanesi 1-2 tl arası değişen tavuklardan bir tane alıp bunu kapınızın önüne eve girerken bırakabilirsiniz 🙂 Buda olabilir, örneğin ben böyle yapıyorum..

Aslında oldukça vaktim var, ama evde pek fazla yemek artmıyor.. Bu yüzden günlük 1-2 tl ayırıp sokak hayvanlarına ki ben köpekleri besliyorum onlara çorbalık tavuk alıyorum.. Gerçi bugün onlardan kalmadığı için 5tl lik olanlarından aldım ama normal şartlarda dediğim gibi koca bir kap tavuğu 1 tlye alıyorsunuz, şaka gibi ama o köpeklerin sevincini bir görmelisiniz 🙂 İşte bugün benim aldığım 5tllik tavuk;

Hadi Sokak Hayvanlarını Besleyelim..

Dediğim gibi bu biraz pahalı tabi ama 1-2 tl lik olanlarından her gün ya da 2 günde bir kez alıp sokak hayvanlarının beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.. Belediye her ne kadar bu hayvanları alıp zehirlesede, yaşamaması için elinden geleni yapsada biz aksine davranıp bu hayvanları yaşatmak için uğraşalım.. Tüm hayvanları seviyorum ve hiçbirinin ölmesini istemiyorum, heleki açlıktan asla …

Ben beslediğim köpeğin ismini çomar koydum 🙂 Artık beni görünce direk üstüme atlıyor, eh sokak köpeği tabi biraz arsız olucak ama onun sevinci benide mutlu ediyor, farklı bir duygu bu.. Herkesin bu kadar vicdanlı olmasını bekleyemem ama varsa vicdanın git yarın bir markete ya da kasaba çorbalık tavuklardan alıp bir tanede sen besle..

Hadi Sokak Hayvanlarını Besleyelim..

Hadi Sokak Hayvanlarını Besleyelim..

Eheh gözler falan parlamış ama hava karardığında çektiğim için böyle, yoksa çok tatlı bir köpektir 🙂 Bir ara gündüz bir fotoğrafını çeker eklerim konu altında..

Not: Afrikada insanların açlıktan öldüğünü bende biliyorum, ama bu sokak hayvanlarınında ölmesi anlamına gelmiyor.. Ben hiçbir canlıdan yardımlarımı esirgemem, bu yazıyı okuyupda önce insanını düşün diyen varsa siktirsin gitsin blogumdan.

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Hadi Sokak Hayvanlarını Besleyelim..” için 7 yorum

  1. Bir köpek ne kadar sevimli olursa olsun 🙂 Yemek yerken yaklaşmamak lazım sahibini bile parçalar 😀

  2. İyi düşünmüssün Tayfun abi, bizim buralarda köpek nadiren görürüz, kedide çöplüklerde kaynıyor,

  3. Blog açılır açılmaz bunu yazman gerçekten takdire şayan bir davranış. Dünyamızı paylaştığımız komşularımıza iyi bakmalıyız. Bu kadarını beceremeyen aptallarla yaşıyoruz maalesef. Somali'de ölen insanları sadece sadakayla refaha ulaştıramazsın, fakat seninle aynı sokağı paylaşan bir köpeğe veya kediğye yemeğinden ayırdıklarınla can verebilirsin. Çok kolay..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.