PROTOTÜRK

Beni uzun zamandır takip edenler, zaman içerisinde prototurk.com için bir çok şey yaptığımı görmüşlerdir. Son birkaç senedir atıl bir vaziyette kullanmıyordum domaini fakat daha sonra w3schools tarzı bir proje yapmak geldi aklıma.

Bunun aslında en büyük sebeplerinden birisi, duyma engelli takipçilerimden aldığım mesajlar. Zaten videolara elimden geldiğince alt yazı ekliyordum ancak videolarda çok gereksiz konuştuğum için onlarda takipte zorlanıyorlardı.

Hem ne demişler söz uçar yazı kalır, bende kalıcı olacak ve yeni öğrenmek isteyenlere rehber olacak bir Türkçe kaynak sitesi oluşturmaya başladım. HTML ile başladık, bazıları Tayfun yine HTML’mi öğretiyor diyebilir ancak öyle değil.

Burada amaç en baştan başlayıp, belirli bir sıra ve düzende bilgisine bilgi katmak. Önce front-end skillerini geliştirmek sonra back-end üzerinde çalışmak. Tek isteğim, güzel bir Türkçe kaynak çıkması yönünde, buda elbette zaman alacak bir şey ancak imkansız değil.

Bugüne kadar İngilizce ve diğer bir çok dilde bu şekilde dökümanlama işlemi yaptılar ancak Türkçe’de bu durum biraz yetersiz kaldı. Bu açığı kapatmanın verdiği mutlulukla yazılarıma devam ediyorum, ayrıca prototurk’ün sisteminde de zaman zaman güzel güncellemeler getirerek öğrenmeye farklı bir boyut kazandırmayı hedefliyorum.Daha iyisini yapana kadar, şimdilik;

https://prototurk.com

Nasıl Katkı Sağlarım?

Eğer amacınız katkı sağlamak ise, github’da bulunan repo’ya json formatında katkılarınızı sağlayabilirsiniz. Yakında JSON Generator sayfası oluşturacağım daha kolay olması açısından.

https://github.com/tayfunerbilen/prototurk.com