Datalife Engine Hakkında

DLE yani uzun adıyla Datalife Engine, SoftNews Media Group (Rus Firma) tarafından geliştirilmiş ücretli bir CMS yani uzun adıyla Content Management System (İçerik Yönetim Sistemi) dir.

DLE’nin 23 Ocak 2013 tarihi itibariyle en güncel sürümü 9.7’dir. Ben uzun yıllardır (yaklaşık 3 yıl) dle sistemini kullanıyorum.

Bugüne kadar dle’nin beni yarı yolda bıraktığına şahit olmadım.. Zaten farkettiyseniz genelde yüksek hit alan (w.a.r.e.z) içerikli sitelerin tamamı dle alt yapısını kullanmakta.. Bunun bir sebebi olmalı değil mi? 🙂 Buda dle’nin yüksek hitlere dayanabildiğini, o halde bile stabil çalışabildiğini gösteriyor.

Şimdi ilk olarak neden dle kullanmayı tavsiye ediyorum, bu maddeleri yazmak istiyorum.

Neden DLE Kullanılmalı?

1) İstediğiniz herhangi bir temayı kolayca entegre edebilirsiniz.. Joomla, Drupal ya da WP gibi çok ayrıntı istemez.. Ya da teknik bilgiler.. Kendine has bir tema sınıfı ile hazırlandığı için, {content} yazarak içeriği istediğiniz yerde gösterebilir ya da konu başlığını {title} yazarak kolayca istediğiniz yerde gösterebilirsiniz.. Html ve Css bilen herkes datalife engine sistemine tema entegre edip kullanabilir.
2) Gelişmiş bir yönetim paneline sahip.. Bir CMS sistemde aradığınız hemen hemen her şeye panelde ulaşabilirsiniz..
3) İyi bir seo sistemine sahip. İsterseniz seo fonksiyonunu panelden kapatabilir, normal hali ile kullanabilirsiniz. Sitemap, rss gibi beslemelerde mevcut.
4) Yıllardır kararlı olarak sürümlerini güncellemekte ve teknik desteğini sağlamakta olan bir firma tarafından geliştiriliyor. Buda yıllar geçtikçe daha nice yeniliklerin dle sisteminde olacağının göstergesi.
5) Performansı çok iyi. Yukarıda da bahsettiğim üzere, yüksek hitlere dayanıklı ve sistemi en az yoracak şekilde tasarlanmış.
6) Mobil desteği bulunuyor.. Mobil içinde tema sistemi mevcut, tema entegresi kolay.
7) Çoklu dil desteği mevcut.. Türkçe ve İngilizce yayın yapabilme şansınız var.

Yönetim Paneli Hakkında;
Yönetim paneline girdiğinizde biraz alışılmışın dışındadır.. Görsel ve kullanım olarak.. Ama 1-2 gün içerisinde aşina olup panele hakim olacağınıza eminim 🙂 Şöyle bir panelde olan modüllerden bahsetmek istiyorum.

– Sistem Ayarları
Genel ayarların tamamı bu bölümden yönetiliyor.. Site başlığı, açıklaması, anahtar kelimeleri, teması, saat ayarları, seo ayarları, dil ayarları, güvenlik ayarları, makale ve yorum ayarları, kullanıcı ayarları, dosya yönetim ayarları, telefon ayarları gibi bir çok ayar mevcut.

– Makaleler
İçeriklerinizi yönetebileceğiniz bölümdür. Aradığınız içeriğe kolayca erişebilmeniz için gelişmiş bir araması mevcuttur.

– Kategoriler
Her sistemde olan bir bölüm.. Ancak dle’nin sevdiğim bir yanı, her kategoriye ait farklı bir konu sayfası gösterebilmemizdir. Ve aynı şekilde her kategoriye ait farklı bir tema seçimi yapabilmemizdir. Onun dışında yayınlanan içeriklerin listelenişi ile ilgili ayarlarda cabası. Alt kategori olayını saymıyorum bile 🙂 Ve tabi her kategoriye ait gözükecek içerik sayısını belirleyebildiğinizi de.

– Veritabanı Yönetimi
Veritabanı optimizasyonu yapabileceğiniz, yedeğini alıp yedek yükleyebileceğiniz pratik bir bölüm.

– Player Ayarları
Sitede kullanılan player için gerekli ayarlar.. (renk, biçim, filigran, genişlik yükseklik vs.)

– Kullanıcı Yönetimi
Tüm üyeleri yönetebileceğiniz bölüm.. Kolayca bulabilmeniz için gelişmiş bir aramasıda mevcut. Ajax ile anlık güncelleme yapabiliyorsunuz.

– Kullanıcı Profili İlave Alanları
İlave alanlar cms sistemlerinde en çok sevdiklerimdendir 🙂 Hem konu için hemde kullanıcı profili için ilave alanlar dle sisteminde mevcut.

– Kullanıcı Grubu Yönetimi
Üye rütbelerini yönetebileceğiniz, yeni rütbe ekleyip bu rütbelerin ayarlarını güncelleyebileceğiniz bölüm. Oldukça gelişmiş, konu ve yorum ayarları dikkat çekici.

– Temalar
Mevcut temalarınızı online olarak düzenleyebileceğiniz bölüm. FTP’ye gir, dosyayı aç düzenle kaydet devri bitti 🙂 Bu bölüme girip ilgili dosyayı düzenleyip kayıt ediyorsunuz oldu bitti.

– Eposta Şablonları
Kullanıcılara giden e-postaların şablonlarını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Buda dle’nin ne kadar esnek ve ne kadar düşünceli yazarlarının olduğunun bir kanıtıdır 🙂

– Kelime Filtresi
Yazılarda ve yorumlarda istemediğiniz kelimeleri filtrelemek için bu bölümü kullanabilirsiniz.

– IP Engelleyici
İstediğiniz herhangi bir ip’yi yazıp siteye erişimini engelleyebilirsiniz.

– Performans Analizi
Sitenizi daha hızlı nasıl çalıştırabileceğiniz hakkında tüyo alabileceğiniz bir bölüm 🙂

– Sabit Sayfalar
Adı üstünde, sayfa oluşturabildiğiniz, düzenleyebildiğiniz bölüm 🙂

– Mesaj Gönderme
Kullanıcılara toplu mesaj gönderme yapabileceğiniz bölüm.

– Anket Yönetimi
Yeni anket ekleyebilir, mevcut anketlerinizi güncelleyebilirsiniz.

– Dosya Yönetimi
İçerik eklerken sitenize yüklediğiniz dosyaların tamamına buradan resim/dosya tarzı filtreleme ile kolayca ulaşabilirsiniz.

– Reklamlar
Yeni reklam oluşturup sitenizde temanıza {banner_x} yazarak kolayca reklamlarınızı gösterebilirsiniz. X yerine oluşturduğunu reklam adı gelecek tabi ki 🙂

– Site Haritası
Sitemap oluşturmak ve arama motorlarına bunu bildirmek için kullanılır.

– RSS Bildirimi / RSS Kanalları
Başka sitelerden rss yolu ile veri çekebilirsiniz. Ve bunu temanızda kolayca gösterebilirsiniz.

– Etiket Bulutu Yönetimi
Mevcut tüm etiketlerinizi bu bölümden yönetebilirsiniz.

– Yönetici Paneli İşlem Listesi
Yöneticilerinizin ne zaman ne yaptığını buradan görebilirsiniz.. Böylece kötü bir şey yaptıklarınızda hemen haberiniz olur 🙂

—-

Özetle bu sistem kullanılmaya değer bir sistem ve bugünlere kolay gelmedi.. Ben 2011 yılında Hakkı Gürkan ile bir dle destek sitesi açmıştım.. O zamanlardan hatırlıyorum sistemin nasıl olduğunu.. Ve şuan geldiği nokta arasında büyük farklar var.. Sistem yerinde saymıyor, çağa ve getirdiği yeniliklere ayak uydurarak gelişiyor.

Not: Şuan kişisel sitemde ve prototurk.com’da dle alt yapısını kullanıyorum.. Ve memnunum 🙂

Dle Resmi Sitesi: http://dle-news.ru/
Türkçe Destek Sitesi (Resmi Değil): dleturk.com

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Datalife Engine Hakkında” için 16 yorum

 1. Zamanında WordPress'i öğrenmek için bıkkınlıkla Tayfun'a danışmıştım. O kadar kafam karışmıştı ki nasıl kuracağız, nasıl tema ayarlarını yapacağız hiç bilmiyordum. Bana Datalife Engine adında bir script tanıttı. (Ki İyiki de tanıtmış) İnanın ilk kurduğum gün sistemi yavaş yavaş kavramaya başlamış ve kişisel blogumda değişiklikler yapmaya başlamıştım. Yani düşünün bu kadar rahat, stabil ve kullanışlı. Performansı, SEO'su, fonsiyonları ve özellikleri 10 numara. Datalife Engine akıllarda şu sözü kesinlikle kazıdı. Hep derler ya
  "Blog için WordPress
  Marka, Ticaret, Portal için Joomla
  İş için Drupal'ı kur diye.
  Siz bırakın onu onun yerine Blog+Marka+Ticaret+Portal+İş = Datalife Engine' yi kurun.

 2. @ilker YILMAZ, gönlüm ücretiyle satın almanızdan yana ama güvenilir kırılmış sistemi içinde verdiğim türkçe destek sitesine göz atabilirsiniz.

 3. @Unnamed, hayır bende kırılmış olanı kullanıyorum 🙂 Parasızlıktan değil aslında bu durum, uğraşamadığım için sanırım.. Sen böyle bir yorum yazınca, şimdi kendimi ayıpladım (: Yakın zamanda ücretli olarak satın almayı planlıyorum bakalım, zaten çok pahalı bir sistem değil.

 4. Tayfun DLE dediğin gibi ücretli. Bu sistemi ücretsiz kullansak sorun olmaz mı? Ayrıca internette araştırdım fazla hiti olan siteler için DLE ve WordPress öneriliyor. Ancak DLE CPU hızı yönünden daha ön planda. CPU'nun WordPress veya DLE ile ne alakası var? Bi açıklama da sen yapabilir misin?

 5. @AkenatoN, sistemin yazılışına göre harcadığı kaynaklarda fazlalaşıyor.. Baktığın zaman dediğin gibi dle, wp'ye göre daha ön planda bu konuda. Ben yıllardır kırılmış halini kullanıyorum, bir sorun yaşamadım.. vBulletin kullansan sorun çıkar mesela, ama bunda bir sorun olmaz 🙂

 6. dediklerinizin hiç birine katılmıyorum sadece dudak altı gülümsedim 🙂

  ve size soruyorum o yüzdenmi wordpress kullanıcı fazla?

 7. @Murat, dediklerime elbette ki katılmak zorunda değilsin 🙂 Velhasıl sen yazımda "dle wordpress'ten daha çok tercih ediliyor" şeklinde bir ibare mi gördün acaba ^^ Sana sorarım ki, kullanımı fazla olan her şey diğerlerine göre iyi midir? Bunu wp için genelleme yapmıyorum, ben dle kullanıcısıyım ve dle'nin artı yönlerinden ve genel özelliklerinden bahsettim.. Anlaşılan sende hasbelkader wordpress kullanıcısısın ki, dudak altı gülümsemeyi ihmal etmemişsin 🙂 Birazcık araştırırsan, dediklerimin %90 doğruluk payı olduğunu görebilirsin. Yazımda diğer sistemler bir işe yaramaz şeklinde bir tabirde bulunduğumu hatırlamıyorum.

 8. Hocam dleyi kurumsal bir sitede kullanmak sorun olur mu sizce ilerde ücretli bir script sonuçta ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.