Blogger Widget Sorunu

Blogger’ımda çok sık tema değiştirdiğim için, sürekli karşılaştığım bir sorundu bu widget sorunu.. Aslında sorunu şöyle tanımlayabiliriz;

Yeni bir tema yüklerken eğer .xml yolu ile yüklüyorsak, bize mevcut widget’ların silinip silinmeyeceğini sormuyor..


Örneğin yeni bir tema yüklediniz hem mevcut widget’larınız hemde yeni yüklediğiniz temayla birlikte gelen widget’lar eklenmiş oluyor temaya.. Beğenmediniz yeni yüklediğiniz temayı ve bir başka temayı yüklediniz. Bu seferde o temaya ait widget’larda birleşiyor.. Ve çok karmaşık bir görüntü çıkıyor..

Yani örneğin daha geçenlerde başıma geldi, gösterilen konular 2 kez tekrarlıyordu.. Çünkü 2 kez aynı widget eklenmiş ve “yerleşim” sekmesinden de göremiyordum bazılarını.. Dolayısıyla silemiyordum da 🙂

Sorunun Çözümü;

Eğer sizinde başınıza böyle bir şey gelirse, önce hangi temayı kullanacağınıza karar verin.. Daha sonra Blogger Panelinizden şablon bölümüne girin her zaman ki gibi.. Mevcut temaya HTML’yi Düzenle deyin..

Blogger Widget Sorunu

Açılan pencerede “devam et” dedikten sonra yukarıda bulunan “Widget Şablonlarını Genişlet“e tıklayıp widgetlarıda görün.

Blogger Widget Sorunu

Şimdi yükleyeceğimiz tema zaten xml formatında olacağı için, herhangi bir metin editörü yardımıyla açalım.. Kodlarını kopyalayıp mevcut temamızın kodları ile değiştirelim.. Şablonu Kaydet dediğimizde eğer mevcut widget’lar var ise size bir uyarı verecek aşağıdaki gibi..

Blogger Widget Sorunu

Widget’ları Sil dedikten sonra mevcut widgetlar silinecek ve bu şekilde tema yüklediğiniz taktirde widget sorunu yaşamayacaksınız 🙂 Belki birilerine lazım olur ileride.

Yayınlayan

Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Blogger Widget Sorunu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir