Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?

Blog yazmak, kendinizi ifade etmek için attığınız ilk adım olabilir! Ve bu adımı nasıl atarsanız, yani nasıl başlarsanız öyle gider.. Bu yüzden bu konu önemli.. Gelin sizinle bu konuyu biraz irdeleyelim..

Yeni bir blog açmak istiyorsunuz ancak nasıl açacağınızı bilmiyorsunuz? Ya da nasıl bir yol izleyeceğinizi..
Blog yazmak için bir çok ücretsiz platform olmakla birlikte, bir çokta ücretsiz sistem bulunmakta.. İlk olarak sizlere ücretsiz ve kolayca açabileceğiniz blog servislerinin birkaçından bahsedelim;

– Blogger
Blogger.com, google destekli bir blog servisidir.. Sizler gibi milyonlarca kişi, bu siteden bir blog adresi alıp çoktan bloglamaya başladı bile.. Tavsiye edebileceğimiz, ve bloglamanın en kolay yollarından birisi.. Ancak ülkemizde bazı zamanlarda erişim engellenmiş ve bir çok blog yazarı bu durumdan mağdur olmuştur.. Tekrar böyle bir şeyin yaşanma ihtimalini düşünerek adım atmanızda fayda var!

– Tumblr
Tumblr, daha çok genç nüfusun yeni nesil blog servisidir.. Yeni nesil desekte, aslıda 2007 yılında kurulmuş bir servistir.. Şuan milyonlarca kişiye blog sahipliği yapmakla birlikte, yeni bir blog sahibinin milyonlarla ulaşmasında etkili bir rol oynuyor. Bu yüzden bu serviste, tavsiye ettiklerimiz arasındadır 🙂

– Blogcu.com
Hep ital mal olmaz değil mi 🙂 Birazda yerli mal tavsiyesinde bulunalım.. Blogcu.com, türkiyenin ilk blog servisidir. BerilTech firması tarafından 2005 yılında kurulmuş ve Nokta A.Ş. tarafından 2007 yılında satın alınmıştır.. Şuan aktif olarak kullanılan, diğer servislere göre çok popüler olmasa da belli bir kitleye hitap eden bir blog servisidir.

– WordPress.com
WordPress, dünyanın en çok kullanılan sistemi olmakla birlikte, birde blog servisine sahiptir.. WordPress.com üzerinden kendinize ücretsiz bir blog açabilir, hemen bloglamaya başlayabilirsiniz.

Bu ücretsiz ve online olarak kısa bir sürede oluşturacağınız blog servisleri dışında, birde kendi alan adınızla blog tutmak için kullanabileceğiniz ücretsiz blog sistemleri bulunmaktadır.. Bunlardan da kısa kısa bahsedelim;

WordPress
Bizimde şuan sitemizde alt yapısını kullandığımız wordpress, dünyanın en yaygın cms – content management system yani içerik yönetim sistemidir.. Aslında amaç, dünya da herkesin hakim olduğu bir sistem oluşturmaktır ki buda wordpress ile mümkün hale geldi. Şuan milyonlarca kullanıcısı ve binlerce geliştiricisi ile hızla büyümeye devam ediyor.

Resmi Adresi (TR): http://tr.wordpress.org/

Joomla
Joomla’da zamanının iyilerinden olan bir CMS sistemidir.. Ancak bizim görüşümüz, kişisel blog tutmak için çokta uygun olmadığıdır.. Yinede böyle bir sistemin varlığından sizleri haberdar etmek, bizim görevimiz 🙂 Daha çok resmi duruş sergilemek isteyenlerin kullandığı, ve temalarının güzelliği ile bilinen, çok komponentli bir sistemdir.

Resmi Adresi: http://www.joomla.org/

Drupal
Drupal, CMS sistemlerinin ağır abisi olarak tanımlanabilir.. Yine popüler bir CMS sistemi olarak bilinir, çok komponentli olup, yeni başlayanları kasabilecek bir sistemdir. İlerisi için düşünebilir, geliştiricisi olmayı hedefleyebilirsiniz.

Resmi Adresi: http://drupal.org/

Blog yazmakla ilgili Udemy eğitim setine gözatın;

Profesyonel Blog Sitesi Kurma ve Blog Yazarlığı ile Kazanç (%90 İndirimli)

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“Blog Yazmak İstiyorum, Nasıl Başlamalıyım?” için 9 yorum

 1. @Uğurcan, ücretsiz sistemleri tanıttım genç dostum, dle ücretli (lisanslı) bir sistem.

 2. Tayfun abi ben kendim bi websitesi kodluyorum ve admin panelini falan yapıyorum. Siteyi kodlayacak yeterli bilgiye sahibim. Fakat sitemin ziyaret edilmesini nasıl saglayacagımı bilmiyorum. Bu konu hakkında kısa bir bilgi verirsen sevinirim 🙂

 3. @AbdulSamet ŞAHİN, azimli ol.. Özgün ol.. Doğru ol.. Çizgini bozma.. Bunlar sana ziyaretçiyi kendiliğinde getirecek temel şeyler 🙂 Kanayan yaralara parmak bas örneğin!

 4. merhaba modayla ilgileniyorum; stil danışmanlığı tarzında iyi ve şık giyinmeyle ilgili bir blog açmak istiyorum.Aklımda çok şeyler var ama nasıl yapıcağiımı bilemiyorum…yardımcı olursanız çok mutlu olurum…..

  1. Öncelikle bir alan adı ve hosting alın. Daha sonra ücretsiz olarak wordpress sistemini kurun ya da bilen birine kurdurun.
   Özel tema çizdirebilirsiniz ancak hem masraflı hemde uzun bir süreç olur. http://www.themeforest.net adresinden sevdiğiniz bir wordpress temasını satın alın ve yine siz ya da bilen birine kurdurun. Mutlu bloglamalar 🙂

 5. bana soracak olursanız ihtiyaca göre tercih yapılmalı ben 1 yıldır blogger kullanıyorum bir ara wp ye geçmeyi düşündüm istedim..ama sadece kişisel blog yazdıgım için bloggerin bana yeterli oldugunu düşündüm,tabiki bloggerin de kısıtlamaları var ama sadece kişisel blog istiyorsanız blogger kişisel blog için tüm ihtiyacları karsılayan güzel bir servis

 6. blog yazmaya basladıgım bugunlerde yaptıgım bırcok yanlısı farkettım yazının için tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.