ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

Blogumda projeler kategorisine yazmaktan hep zevk aldım 🙂 Çünkü her yeni projede yeni şeyler öğreniyor, yeni insanlarla tanışıyor ve çevremi biraz daha genişletiyorum.. Elbette oka boka proje yapacak kadar fırlama değilim, ama tabi her yaptığım projenin gerekliliği ya da yararlılığı da tartışılacak bir seviyede 🙂 Velhasıl, bu projem ile en az birkaç kişiyi memnun edeceğime eminim.. Peki nedir bu ApiSuppNet, kısaca bu yazıda sizlere yeni projemi tanıtmak istiyorum.

ApiSuppNet nedir?
Kişisel tabirimle, “ApiSuppNet, json ve xml formatında çıktı almanızı sağlayan ve birçok platform ile uyumlu çalışan bir api destek ağıdır.”

ApiSuppNet’in uzun hali nedir?
Application Programming Interface Support Network

Nereden aklına geldi bu isim?
Global bir isim düşünürken aklıma geldi, öyle biranda bulunmuş ve daha sonra geliştirilmiş bir isim.. Normalde ben apisupp.com ile açacaktım siteyi, ama net ile network daha mantıklı geldiği için her ikisini de aldım 🙂 Hatta ilk düşündüğüm zaman apihavuzu.com şeklindeydi domain (oda bende tabi 🙂

Peki tam olarak kim, ne için kullanacak bu siteyi?
Efendim size şöyle basit bir örnek ile açıklayayım bu durumu.. İsminin şaşalı olduğuna aldanmayın, olay aslında oldukça basit.. Örneğin siz bir yazılımcısınıız, ya da arayüz kodlayıcısısınız. Yazılım ya da arayüz kodlarken bazı hazır şeylere ihtiyacınız olabilir, en basitinden bir haber sitesi yazılımı yapıyorsanız sağlam bir hava durumu göstergesine, gazete manşetlerine, günlük kurlara, namaz vakitleri gibi bu tür küçük ama uzun vakit sağlam yerler arayacağınız ya da kendiniz yazıp kullanabileceğiniz şeyleri, biz sizin yerinize yapıyoruz..

Yapmamız gereken tek şey hangi dilde olacaksa (jquery (dil değil), php) o kurallara göre bize bir bilgi göndermeniz ve sonucunda json ve xml formatında değerleri alıp istediğiniz gibi kullanmanız..

Bu siteyi kullanmamızın avantajları nedir?
Bu siteyi kullanmanızın en büyük avantajı, apiler ile ilgili bir sıkıntı olduğunda teknik destek bu sıkıntıyı kısa sürede düzeltecek ve sizde kesintisiz kullanıma bir değişiklik yapmadan devam edeceksiniz.. Atıyorum bir yazılım yaptınız, gazete manşetleri bölümü de vardı bu yazılımda.. Siz orayı bir siteden bot ile çekip o şekilde satışını gerçekleştirdiniz birçok kişiye.. Bot bir süre patladığında tek tek kodları değiştirmek ve sattığınız kişilerde sistem dosyalarını değiştirmek büyük bir zahmettir.. Bunun yerine ApiSuppNet’de bulunanları kullanarak zahmetsiz, kaynak kodu hiç değişmeyecek bir şekilde tek seferde tanımlayarak kullanabilirsiniz.

Ücretli mi? Ücretli ise bir sınırı var mı?
İki çeşit üyelik tipi sunmayı düşünüyoruz.. Birisi “Basic” bir diğer “Pro”.. İlk kayıtta herkes “Basic” olarak başlayacak.. “Basic” rütbeli kullanıcılar, bir çok ücretsiz api’ye sınırlama olmaksızın erişip kullanabilecekler.. “Pro” rütbesine sahip kullanıcılar ise, daha ileri düzey ve diğer tüm apilere sahip olabilecekler..

Pro üyelik ücreti ne kadar?
Yılda 1 sefere mahsus olarak 5$ karşılığında üyeliğinizi pro rütbesine yükseltebileceksiniz. Bu sizlerden istediğimiz küçük bir bedel, sanıyorum bu hizmet için yılda 5$ kimseye koymayacaktır.. Bizde bu sayede sunucu ihtiyaçlarımızı vs. bu üyelik sistemlerinden çıkartıp daha fazla api sunmaya devam edeceğiz.

Proje için Hazırladığım Beta Resimleri;

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

 

ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)

Ne zaman açılacak?
Henüz kesin bir tarih yok ancak yakın zamanda açılacak. Aşağıdaki sayfalardan takip edebilirsiniz.. Açıldığında zaten yeni bir konu daha yayınlayacağım.

Site: http://apisupp.net
Facebook: http://www.facebook.com/ApiSuppNet

Yazar: Tayfun Erbilen

2009'dan beri web işleriyle uğraşan, aynı zamanda amatör müziklede ilgilenen sıradan birisi..

“ApiSuppNet (Yeni Proje Tanıtımı)” için 14 yorum

 1. Çok güzel bir proje olucağına inanıyorum bir an önce açılır inşallah.

 2. Hayirli olsun tayfun abi yeni projen.insallah bi r gun iste bu olayi ders haline getirirsin yani webservice yazmayi ve kliyent olaraq nasil ki hava durumunu biz cekib ekranda gozteriyoruz insallah onu yazmayida oyreniriz sayende.

 3. * Bu yorumu yayımlamayabilirsin. tamamen sana yazıyorum. **

  Proje yazıda anlattığın lezzette olacaksa hem basic için hem pro için ( ki komik bir rakam ) yoğun bir ilgi görecektir. Yalnız şöyle bi husus var ; senin projelerin senden yada sana hasımlık yapanlardan dolayı aksama/kapanma ve/veya nadasa uğruyor.

  Anlatmak istediğim projende söylenebilecek kötü bir taraf yok. fakat yukarıdakilerin ışında düşündüğümüzde kullanılabilir kılmak için ( güven açısından ) fazla ikna gerektiriyor.

  Birçok kişinin bunu temasında projesinde yada kişisel ürününde kullanabilmesi için : Projeni tam planlı bir süreç içerisinde gerçekleştirmelisin

  1 – Site açılma tarihi :
  Kodlamaların ve üretim aşamasının saat/dakikaya tabii olmadığının farkındayım.
  ancak tahmini sürenin üzerine aksama payınıda ekleyerek örnek olarak : 14.02.2013 tarihinde beta sürümü ile yayına açılacaktır gibi bir ibare ile duyuruda bulunman proje disiplinini son kullanıcıya aktarmak için geçerli bir başlangıçtır.

  2 – Üyelik türleri ve kullanım zamanlamaları :

  Üyelik türlerinde "düşünüyoruz" yerine "planladık" ibaresi daha etkili olacaktır.
  Örnek beta sürecinde ilk kayıt ücretsiz ve basic olmakla birlikte , pro üyelik ( $5 ) türü ve şartları plan dahilindedir.

  Pro üyelik ne gibi apilere erişim sağlayabilecek ,basicdeki "bazı" apiler haric diğerleri hangileri ? ve benzeri soru işaretleri kararlı müşterilerinin bile kafasını karıştırabilir. Ayrıca $5 ödeyip 1 pro üyelik satın aldıktan sonra , kendime ait tüm tema ve scriptlerimde , domainlerimde bundan faydalanacaksam , ve müşterilerimde bundan faydalanacaksa bu işin gelir modelinde ciddi matematiksel hatalar var. Bir proje faydalı olduğu kadar proje üreticisinede gelir sağlamalı ki üreticinin maddi kaygısı proje sürekliliğine zarar vermesin.

  3 – Bunları bende biliyorum , proje yayına başladıktan sonra gerekli metin ve alt metin düzeltmelerini yaparım diyorsan hiç profesyonel durmaz.

  Projelerini takip ediyorum hep "kendi çapımda" mantığında gidiyorsun. Çok uğraşıyorsun ve emeğinin karşılığını alabildiğine inanmıyorum. Çünkü kurumsal bir duruşun yok "ben buyum kardeşim" diyorsun. Güzel , sıcak , samimi evet katılıyorum fakat projelerde içerik kadar kurumsal duruşta önemli. Dünyanın en faydalı projesinide bulsan stratejin doğru değilse tutunman imkansız.

  Daha çok şey yazabilirim fakat seni yerdiğimi düşünmeni istemiyorum. Yalnızca güzel projelerini daha güzel bir noktaya taşıman için içimden gelenleri paylaştım. Birde uluslararası bir domain ismi üzerinde çalışma yaparken videolarından seni tanıyan insanların senin ingilizce bilmediğini bilmesi projeyi küçük düşürebilir. Projenin İngilizce ayağı için başka bir saha elemanından bahset ve o ayağı onun yürüteceğini belirt.

  Dediğim gibi bu yorumu yayımlama, sen oku. selamlar.

 4. @Can D, yazdıklarının çoğuna katılıyorum birkaç şey söylemek isterim bende bu konuda.. Ben kendimi büyük projelerin başında biri olarak göremedim hiçbir zaman.. Düşüncem bile olsa, bu bana ağır gelir sanırım.. Ben daha heyecanlı, deli dolu ve duygusal bir insanım.. Dolayısıyla bu tür büyük kararları verebilecek nitelikte biri olduğumu sanmıyorum.. Ha delilik ile doğru karar vermek arasında da ince bir çizgi var tabi ki.

  Bu konuyu yine kendi samimiyetimle yazdım, çünkü bu benim için sadece bir tanıtım konusu ve henüz kafamda netleşmiş ya da projeye dahil olan diğer arkadaşlarım ile istişare yaptığımız net bir konu yok.. Ortada sadece bir fikir ve bu fikir üzerine hazırlanmış bir arayüz var. Dolayısıyla kesin konuşarak kimseyi yanıltmak istemediğim ancak beni takip edenlerin böyle bir proje içerisinde olduğumu bilmelerini istediğim için açtım bu konuyu..

  Kendimi olmadığım biri gibi gösteremem.. Dolayısıyla kurumsal bir kimliğim olmadığı için, muhtemelen hiçbir projemde kurumsal olmayacak.. Ama bu engel mi? Benim açımdan değil, bu proje 1 yıl içinde beta sürümünü başarıyla tamamladıktan sonra hala güven problemi yaşayan kişiler var ise, bu tamamen onların sorunu olacak çünkü 1 yıl gibi bir süre beta aşaması için yeterince ideal bir süre ve kaldı ki, bu tarz projelere hep önem veririm, zaten fark ettiysen son zamanlarda yaptığım projeler bir aksaklık yaşamadan devam ediyor.. Onları da geliştirmeye devam ediyorum, ama çok ama az ama bir şekilde bu projeler gelişiyor ve büyüyor..

  Bugüne kadar bana söylenen şey şu, bir tane proje yap onunla ilgilen.. Buda benim doğama aykırı, projenin sayısı değil yararlı olması önemli benim için.. Şuana kadar zaten projelerimde yararsız olanı görmüyorum.. Örneğin uzmancevap, bunun gibi birçok site var çünkü bu tür siteler her daim yararlı sitelerdir.. Örneğin linkler.in, yabancı versiyonları oldukça fazla.. Hem türkçe hemde kolay kullanımlı olması açısından, birazda kendimi düşündüğüm için hazırladığım yine yararlı bir proje.. Örneğin prototürk ya da gitarsolo, bunlarda birilerine bir şeyler öğretmek için açtığım amacı olan projeler..

  O yüzden birileri beni yargılayacaksa, zamanında yaptığım hatalar için değil, günümüz başarılarım için yargılamalı.

  Son olarak ingilizce konusuna gelecek olursak, benim ingilizce bilmiyor olmam projeyi neden küçük düşürsün? Zaten mantıklı birisi, ingilizce bilmediğim için bu konuda bilen insanları projeye dahil edeceğimi tahmin edebilirler.. Sonuçta ingilizce bir dil, öyle ha deyince öğrenip bir şeyler yapmak mümkün değil 🙂 Ha ben öğrenmeye çalışıyor muyum? Elbette, sonuçta böyle bir mecra'da birazda zorunlu bir şey, inşallah onuda başarırız 🙂 Teşekkür ederim yorumun için, her zaman böyle yorumlara ihtiyacım var ki, kendimi tartıp ölçülerimi ayarlayabileyim.

 5. Tebrikler güzel bir proje.
  Dropboxta txt ile aynı işlemi yapabiliyordum gerekli yerlerde ama zahmetli oluyordu biraz.Bu sistem gayet faydalı duruyor.Ama yayılması zaman alabilir.

 6. Süper bir fikir.
  Bence bu proje tutar.
  Her web yazılımcının ihtiyaç duyduğu bir olay.
  Dediğin gibi global bir domainde türkçe ve ingilizce dillerinde yayına sokarsan yabancılarda bu servisten yararlanabilirler.

 7. Proje mantıklı çok güzel ihtiyaç olan bir proje ama verilerin devamlılığı ne durumda yani ben ben senin apini kullandım atıyorum haber başlıkları çekiyorum senin siteden bu haber başlıkları ne kadar güncel artı sistemi kurdun bir apiyi 50 tane sitede kullanılıyor bu api ömürünü neyle orantılıyorsun

  Şunu eklemek isterim tutturursan en sağlam referansın olur bu başarılar dilerim kardeşim 😀

 8. Bir çok programcı için eğer sorunsuz olacaksa mükemmel denebilecek bir proje. Hitap ettiği kişiler nedeniyle tutar mı kesinlikle tutar. Bir projede en önemli unsur devamlılık olduğu kanısında biri olarak bu konu hakkında birşeyler yazma ihtiyacı duyuyorum. Bir haber başlığı, bir hava durumu ve yahut herhangi bir veri çekilirken senin sistemin üzerinden mantıken senin sunucuların çeken site kadar yorulacak. Ve hatta jQuery ile yapılan kodlama ile programcı hiç etliye sütlüye karışmadan senin üzerinden bir çok veriyi çekicek. Sistem güncel tutulmadığı sürece kullanılmayacağından bir de sürekli güncellemeler olacak. Bunu sayılara vurduğun zaman gerçekten uçuk seviyelere ulaşabileceği kasındayım. Bu da sana külfet oluşturacak bir durum olacak. Bir de saldırılar, çekemeyenler, sevmeyenler hesap edildiği zaman ayağını sağlam basman gerektiği apaçık ortada. Bunlar hesap edildiği zaman ya sağlam bir sponsor ya da ücretli üyelik kısmında komik bir rakam yerine yeterli bir rakam konulması gerekir diye düşünüyorum. Basic yani ücretsiz üyelik kısıtlamalarının hit sınırlaması olması gerektiği ücretli üyelik kısımların da ise detaylı bir fiyatlandırma olmasının mantıklı olduğu düşüncesindeyim. Tabi ki başlangıçta bunlar hemen olacak diye bir kural yok herşeyin zamanla olacağını biliyoruz fakat bir plan dahilinde çalışmak daha yararlı olacaktır.

  Senin için bence önemli noktalardan birisi de kazanç. Okuduğum kadarı ile genelde yaptığın işlerde maddi karşılık beklemiyorsun. Bunun da aslında yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum. Neden dersen? Senin içinde hizmet, paylaşmak, yardım etmek duygularının kesinlikle olduğu inancındayım. Bunlar çok güzel şeyler olmakla beraber bir gördüğüm birşey daha var senin bu inançların, isteklerin kırılıyor. Sunduğun yaptığın bir hizmet güzel olmakla beraber sana maddi bir gelir sağlıyorsa işte o zaman insana bir şevk verir. İnsan o zaman daha çok istek duyar ve daha fazlasını yapar diye düşünüyorum. Ki seni takip ettiğim kadarı ile de böyle oluyor. En basiti prototurk sürekli kapanıp açılan bir site. Tamam güzel paylaşımlar var, insanlar seni tanıyorlar teşekkür ediyorlar, bilgi ve becerilerini hem gösteriyor hem paylaşıyorsun. Bir de yanında para kazansan? En azından saldırıların üstesinden gelmek için iyi bir yerde lokasyon sağlayıp siteyi daima dimdik ayakta tutmaz mısın? Bu sadece basit bir örnek olarak düşün eleştiri yapmıyorum.

  Söylenecek birçok şey var aslında. Ama senin için bence önemli noktalardan birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Kırıcı ya da yanlış bir şey söylemiş isem bunun için özür diler, başarılarının devamını dilerim.

 9. @Bir İzleyici, düşüncelerin için teşekkür ederim.. Evet şöyle bir oturup düşününce 5$ bana da komik geldi.. İşin aslı gelir modelini tam olarak oluşturmuş değilim, velhasıl en azından bu konuyu okuyan birisi sadece ücretsiz üyelik olmayacağının farkına vardı.. İlk test aşamalarında zaten neyin ne olduğu ortaya çıkacaktık.. Ona göre bir gelir modeli oluşturabilirim diye düşünüyorum.. Elbette bende yaptığım projelerden para kazanmak isterim, ancak hakkımla kazanmak istediğim için önce projeyi kanıtlamak istiyorum 🙂

  @yusufiga, evet bu ayarlarda bir site olacak.. Ama tabi biz başlangıç için bu kadar ayrıntılı olabilir miyiz, orasını bilemiyorum.. Kullanımı daha kolay bir sistem olacak.

 10. Güzel bir proje olacağına eminim abi, takipteyim. Ayrıca sadece kendi API'lerini değil Facebook veya Twitter API'lerini geliştirerek ve daha kolay bir kullanım sağlayarak sunabilirsin.

 11. Bu aralar ders paylaşımı olmayınca anlamalıydım yeni proje olacağını:) ne diyelim hayırlı olsun şimdiden.

 12. Seni sessiz sakin takip edenlerdenim tayfun,bu projede de başarıyı yakalayacağına inanıyorum. Örnek alınacak insanlardansın. Tebrikler , herşey hakkındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.