Malta’da Yaşamak

16 yorum

Malta’ya yerleşeli neredeyse 1 yıl olacak (27 Mart 2016’dan beri…) Ve tabi ki buraya gelme düşüncesi olan kişiler için biraz yol gösterici nitelikte bir yazı paylaşmak istiyorum.Diyelim ki Malta’ya yerleşmeye karar verdiniz. İş olaylarını vs. bir şekilde hallettiğinizi düşünerek yazıyorum bu yazımı. Eğer iş arayanlar var ise şu yazıma bakabilirler 🙂

Öncelikle genel yaşam ve fiyatlarından bahsedelim.

Ev Kiraları
Kiracı olmak Malta’da ki en kötü şeylerden biri. Bir kere bütün evleri eşyalı kiralıyorsunuz, kira sözleşmeleri genelde 6 ay ve ya 1 yıllık oluyor ve verdiğiniz depozitoyu alabildiğiniz hiç görmedim bugüne kadar. O yüzden tutacağınız evi çok iyi seçin, bunun yazı var, kışı var. Yazın çok sıcak, kışın çok soğuk evler bolca mevcut. Rutubet deseniz genel olarak her yerde var, ve genel olarak Eski evler olduğu için daha çok yeni yapılan evleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Penthouse’lar güzel oluyor, ama terası olan büyük evlerde tercih edilebilir. Ev eşyalı olduğu için hiçbir zaman kendi eviniz gibi hissedemeyeceksini, diyelim ki bir değişiklik yaptınız, mesela duvarı boyadınız, çıkarken ev sahibiniz size kene gibi yapışır. Eskisinden çok daha güzel ve farklı bir şey bile olsa, eski kötü haline geri getirmenizi ister vs.. Ayrıca girerken size bir liste imzalatacaklar, evdeki eşyalara dair. Mutlaka iyice kontrol edin, sonra evden çıkarken 30inç’lik tavma eksik diyebiliyorlar 😀 Bizzat başıma geldi, sanki Tava’yı alıp içime soktum, nasıl fantezim varsa artık..

Ortalama kira fiyatları ise Hassiktir be rıfat abi dedirtecek durumda. Tabi ki Avrupa ülkesi olduğu için lütfen euro’yu TL ile çarpıp kendinize fenalık geçirtmeyin 🙂

Ortalama 1 + 1 ev fiyatları (eşyalı tabi ki) genelde 550-650€ arasında değişiyor. Ancak benim tuttuğum 1 + 1 bok gibi olan evim 740 € kirası vardı. Bu 550€’luk evlerde genelde Klima bulunmaz, evet Klimalı olanlar genelde 600-700€ arasında ki evler, ama şansınız yaver giderse yani Malta’da birisi sizi dürtmeye kalkmazsa belki güzel bir tane bulabilirsiniz. Bulamıyor musunuz? Tayfun Emlak burada, gelince arayın beni.

Ha ayrıca kesenize göre 5000€’ya kadar evler mevcut, hodri meydan.

Yemek ve İçecekler Hakkında
Bir kere Malta’lıların kendilerine  has bir yemek kültürleri falan yok. Genel ağırlıklı italyan restoranları mevcut, fast food yerleri fazlasıyla var. Ancak nedense starbucks yok.. Üzgünüm starbucks kısları 🙁 Onun dışında Türk restoranları da var tabi. Mesela bi İstanbul kebab house var, Türkiye’de yemedim ben öyle lessetli Lahmacun’u. Burada herkes lahmacuna Turkish Pizza desede, özünde ne olduğunu biz biliyoruz, yemezler 😀

Gelelim fiyatlara. Kafayı yemeye hazır mıyız?

Geçenlerde ofise 40 lahmacun, 10 ayran sipariş verdik. Fiyat ortalama 130€ falan tuttu. Yani TL’ye çarparsan 520 TL falan. Türkiye’de aynı şeyleri max. 150 TL’ye yerdiniz. Yani hayat biraz pahalı evet, ancak burayı Türkiye ile karşılaştırmakta çok doğru değil, sadece gelecekseniz bunları da göz önünde bulundurun diye anlatıyorum.

Genel olarak içeceklerde Türkiye’ye göre pahalı, mesela kutu kola alıyorsun 330ml’lik. Türkiye muhtemelen 1 TL’dir, burada 1.10 € 😀 Yani TL ile çarpınca insan geriliyor. Ancak gece dışarı çıkıp ölümüne kadar içki içtiğinizde muhtemelen cebinizden en fazla 50€ falan gidecektir, tabi içmeyi bilmeyip parayı sağa sola dağatırsanız bilemem..

Gündüz Hayatı, Gece Hayatı
Valla 1 yıldır Malta’dayım daha gündüz gözüyle görmek nasip olmadı 😀 Ama güzeldir eminim, gidip gezilecek bir çok yeri var, muhtelemen 2 günde gezip bitirirsiniz sonra da öyle ne yapacağım ben diye düşünürsünüz. Temel Reis köyü varmış mesela, Game of Thrones’ın bazı sahnelerinin çekildiği eski kale, Almanya’nın 2. dünya da burayı bombaladığını biliyor muydunuz, başkent’teydi sanırım büyük kilisenin camından girmiş bomba ama şans eseri patlamamış ve kimse ölmemiş. Hala orada bir delik varmış falan 😀

Gece hayatına gelecek olursak, Malta’lılar eğlenmeyi çok seviyor. Eğer oynamayı seviyorsanız, böyle dubtıskıştıs müzikler falan hoşunuza gidiyorsa benim gibi, çooook doğru bir yer olabilir Malta geceleri. Paceville dediğimiz yer büyük bir barlar sokağı gibi, Las Vegas’ın küçük versiyonu, birkaçda Casino var tabi etrafta. Genel olarak gece hayatının döndüğü yerler bu civarlar oluyor. Birde 22. kat var adına gayet yaratıcı şekilde TwentyTwo demişler binanın 😀 Orada bir gece kulübü var, denemenizi tavsiye derim. Ama 12’den sonra gidin tabi ki.

Yaz ayında özellikle dünya’nın her yerinden birileriyle tanışmanız çok mümkün Malta’da. Herkesin gelip tatil yaptığı, bir çok ırkında çalıştığı ortak bir yer. Yani bana 2 sene önce sorsanız bir litvanyalı ile nargile içeceğini düşünüyor musun diye, hayır derdim. Ama daha geçen içtik mesela 🙂 İnsanlarla tanışmayı seven, yeni kültürleri merak eden, başkalarının yaşam tarzlarını görmek isteyen, diğer ülke’de ki insanların da hükümetlere karşı bakış açılarını, yaşam standartlarını, hayat görüşlerini merak eden insanlar için Malta güzel bir buluşma noktası. İnanır mısınız daha geçenlerde Amsterdam’da bu çılgın ingilizcem ile Türkiye’nin jeopolitik konumunu konuşuyorduk bir Hollandalı ile :D. Yani bu gibi şeyler olabiliyor, alışkın olmak gerek.

Irkçılık var mı?
Bu soruyu yazmak aslında sanki beni ırkçı biri yapıyor gibi ancak birkaç kişi sorduğu için söylemek istiyorum. Malta’da ırkçılık yok, yani görünüşünün ne olduğu ilgilendirmiyor kimseyi. Burada Araplarda var, Yahudilerde, Hindularda.. Yani aslında bizim ırktan çok daha garip ırkların olduğu bir yer 😀 O yüzden kapalıyım diye kimsenin seni burada küçümseyeceğini ya da bir zarar vereceğini falan düşünme, öyle bir şey görürsen bi alo de, polislerle birlikte koşa koşa geliriz 🙂

Genel olarak değerlendirmem..
Burası sizin için bir basamak olabilir. Belki çok uzun süre kaldığınızda sıkılabilirsiniz ancak Avrupa deneyimine başlangıç adına iyi bir yer, ayrıca ingilizcenizi geliştirmeniz içinde çok doğru bir yer, öte yandan Avrupa ülkesi olması da diğer ülkelere istediğiniz zaman gitmenizi sağlıyor ki bi hafta sonu italya’ya gidip gezinmek bile, hayatınıza renk katabilir. Ayrıca insanlar görüşlerinin modern olduğu, gece saat kaç olursa olsun bir bayanın tek başına yürüyebileceği, suç oranlarının çok düşük olduğu (polisler sanki sadece alkoliklerle uğraşıyor gibi) bir ülke. Belki yapı itibari ile eski bir ülke gibi görünse de, içinde barındırmış olduğu insanlar bu ülkeyi güzel kılan şeyler. Yoksa mikmişim Malta’sını, bize her yer yaşanacak güzel yer 🙂 Ancak yolunuz düşerse, bana bi Hi demeyi unutmayın.

Kalın sağlıcakla.

Yorumlar (16)

MYB demiş ki;

Çalıştığınız şirketi mesaja boğdum yanınıza gelebilmek için.. :) Kendilerinden ısrarım için özür dilerim.. :) En yakın zamanda sizinle çalışabilmek dileğiyle..

Musti demiş ki;

Ah Bizde Gidebilsek Helal olsun

caner demiş ki;

Maltadaki bu güzel yaşamında bize vereceğin derslerde eminim çok faydalı olacaktır. Derslere ne zaman başlamayı düşünüyorsun.

Servet Tunçel demiş ki;

"O yüzden kapalıyım diye kimsenin seni burada küçümseyeceğini ya da bir zarar vereceğini falan düşünme, öyle bir şey görürsen bi alo de, polislerle birlikte koşa koşa geliriz" şu cümle çok hoşuma gitti :D

Tayfun Erbilen demiş ki;

@Resul Günaydın, ortalama 2000€ burada güzel bir hayat yaşamak için ideal olabilir :)

Resul Günaydın demiş ki;

Abi sen ne kadar alıyorsun ne kadar yetiyor birde bundan bahsetseydin dadından yenmezdi vala : )

Oğuz Bulut demiş ki;

Türkiyede kutu kola en az 2 TL :( Asgari ücret ise şu an tam 380$.

mcan demiş ki;

Yani bende ortalama olarak sormuştum türkiye ye kıyasla? Türkiye de herkese maaş soramıyorsun ama yazılım sektöründe tecrübeye bağlı olarak ortalama bellidir.

Tayfun Erbilen demiş ki;

@mcan, burada kimseye maaşını sorup öğrenmiyoruz nereden bileyim? Ama her sektörüne kendine göre farklı bir limiti var, o yüzden önce ben ne kadar maaşı hak ediyorum diye sorarak yola çıkabilirsin. Şirketlere başvurup interview'lar yaptığında zaten orada ki ortalama maaşı öğreniyorsun, sana da beklediğin maaşı soruyorlar.

mcan demiş ki;

En önemli konuya değinmemişsin maaş durumları nasıl ???

Tayfun Erbilen demiş ki;

@serkan, ben burada çalışıyorum aynı zamanda diğer şeylerde beraberinde geliyor :) Yani bir süre daha buralardayım gibi gözüküyor.

serkan demiş ki;

Sen kalıcı olarak mı yerleştin yoksa ingilizceni geliştirmek için mi ordasın?

Uğur KILCI demiş ki;

O kadar güzel anlatmışsınız ki gidip yaşamak istedim doğrusu. :)

Emre Katipoglu demiş ki;

Gözünü seveyim şu siteyi responsive yap artık miyop oldum iki dk da. Yazı güzel bu arada

Özkan Büyük demiş ki;

Abi yapma ya bizi aşırı imrendiriyorsun :) Abi bu arada instagram mesajlarınada baksan çok iyi olur :)

Erdoğan Çiğdem demiş ki;

Güzel yazı olmuş. Adamsın !

Yorum Gönder