Benim için 2019 nasıl geçti?

Her sene düzenli olarak yazdığım yıl sonu değerlendirmesinde bu sene de naçizane geçen yılımı değerlendirmeye çalışacağım. Geçen her sene, beni daha fazla olgunlaştırıyor, fikirlerimi değiştiriyor. 1 yıl önce emin olduğum fikirlerim, 1 yıl sonra bambaşka olabiliyor. Bazen bu konuda acaba fikirlerim yeterince güvenli değil mi diye düşünerek kendimi sorguladığım da oluyor. Yine de her senenin getirdiği yenilikleri seviyorum ve onları kabulleniyorum.

Umarım sizde böyle yapıyorsunuzdur, hayatta başınıza gelen hiçbir şeyin tesadüf olmadığını düşünün, bir sebepten dolayı yaşadınız, yaşamak zorundasınız ve yaşayacakınız. Ama bu sizin kim olduğunuzu ve yapmak istediklerinizi değiştirmemeli, çünkü sizi siz yapan şeyler en derinlerinizde, o yüzden başınıza iyi ya da kötü bir şey geldiğinde sizi değiştirmesine izin vermeyin, ancak o anı iyi ya da kötü yaşamaktan da kendinizi alı koymayın. Neden bilmiyorum ancak yılın son günü diğer yıllara göre biraz daha duygusal gibiyim. Kendimi soğuk bir kış gününde, kahvesini yanına almış, gözlüğünü takmış ve satırlarda kaybolan bir yazan gibi hissediyorum desem çok abartmış olur muyum 🙂 Aslına bakarsanız şu an Eskişehir’de karlı soğuk bir kış günü, kahvemi az önce bitirdim ve şu an bu yazıyı yazıyorum. Yazar olma kısmı hariç bence bu hissettiğim duygulara yakın gibiyim 🙂

Yılımı değerlendirmek için genelde sosyal medya hesaplarımda geçmişe dönerim. Ve fark ettim ki bu yıl Facebook hesabımda 3-4 içerik dışında hiçbir şey paylaşmamışım. Sanırım artık Facebook kullanımı benim için geride kaldı. İş gereği sayfalar vs. olduğu için açık kalıyor desem yalan olmaz.

Peki neler yaptım 2019 yılında, biraz bunlardan bahsedeyim.

İlk olarak doğum günümü kutladık. Kız arkadaşım sevdiğim insanları da davet ederek bana bir doğum günü kutlaması yaptı 🙂 12 gün sonra 27 yaşına gireceğim 🙂 Zaman çok hızlı geçip gidiyor.

İstanbul’a taşındım.

Bir CRM projesi için 2019’un başında İstanbul’a taşındım ve Fikirtepe’de bir ev tuttum. Fazla aksiyonlu bir mahalle olduğunu söylemem lazım 🙂 Yine de çok güzel zamanlar geçirdik bir sene içerisinde. İş konusunda da fena değildik ancak her şey beklenildiği gibi gitmedi desek daha doğru olur.

Bu yüzden bu sene beni daha çok olgunlaştırdı, her şey yolunda gitmediğinde bile, hadi her şeyi bir kenara bırakalım gelin şu işe yeniden başlayabilecek cesareti hala kendi içimde bulabiliyorum. Eğer bunu kaybedersem muhtemelen hayatta kaybettiğim gün o gün olacaktır ama kaybedeceğimi hiç sanmıyorum. İşler ne kadar kötüye giderse gitsin her zaman yeniden başlayacak gücü kendimde bulacağıma eminim.

Neler dinledim?

Spotify’da yıllık özetime baktığımda bu yıl en çok dinlediğim sanatçı Ezhel olmuş 🙂 Özellikle Alo şarkısını çok dinlemişim 😀 En azından Spotify’ın yalancısıyım, dinlemiş olma ihtimalim yüksek. Özellikle birkaç ay Ezhel’e fena takmıştık 🙂 Diğer dinlediklerim ise şöyle;

Genelde gece yatarken piano dinlemeyi sevdiğim için o sanatçılar yer almış. Bu sene Spotify’dan çok Youtube’da müzik dinlediğim için tam olarak yansıtmıyor olabilir dinlediklerimi. Genel olarak youtube’da ise şu şarkılara bayıldım diyebilirim;

Dzivia – Śvitańnie & Dom (The Dawn & Home)
Estas Tonne – Internal Flight @ 432 Hz
Ólafur Arnalds – For Now I am Winter ft. Arnór Dan
Danheim – Hefna
Worakls – Coeur de la Nuit Unofficial Video
Opa Tsupa – Les deux Guitares
Danit – Cuatro Vientos
#SUSAMAM
THAT SHACK OUTSIDE LA GRANGE
SOFI TUKKER – Awoo feat. Betta Lemme (Official Video)
The Dø – A Mess Like This / Omen (Live at l’Olympia, Paris)
The Dø – Poppies
Alcaline, le Mag : The Dø – On My Shoulders en live
The Dø – Nature Will Remain
The Dø – Trustful Hands (Live at l’Olympia, Paris)
The Do – Crazy
The Dø – Gonna Be Sick
The Dø – Too insistent [Official Video]
The Dø ‘Slippery Slope’ – Official video
The Dø – Opposite Ways
The Dø – Miracles (Back in Time) [Live at l’Olympia, Paris]
The Dø ‘Gonna Be Sick!’ – Live Session at Studio Pigalle
The Dø – ‘Dust It Off’ – Live Session at Studio Pigalle
The Dø ‘Slippery Slope’ – Live Session at Studio Pigalle
The Dø – Opposite Ways (Live at l’Olympia, Paris)
The Dø – On My Shoulders (Official Video)
The Dø – Anita No! (Live on KEXP) (The Dø grubunun bütün şarkılarını bayılarak dinliyorum.)
Sportfreunde Stiller – Applaus Applaus (Lyric Video)
Lewis Capaldi – Someone You Loved (Lyric Video) I OFFSHORE
Metronomy – Salted Caramel Ice Cream (Official Music Video)
Faithless – We Come 1 (Official Video)
Porcupine Tree Arriving somewhere but not here
Ludovico Einaudi – Fly (Intouchables Soundtrack) (En ilham verici parçalardan bir tanesi buydu bu sene)
Oneke – Rays Of Hope
Kungs vs Cookin’ on 3 Burners – This Girl (Official Music Video)
Kres – Yarim Kalan Sarap
Mtmrfz – Crazy (feat. Daniela Andrade)
Malte Marten & Sergio Huerta Pérez – GIO’S Handpan
KUAN · Al Cenneti Çal Başına
Camel – Rajaz
Dolu Kadehi Ters Tut – Aldattın Mı
Dolu Kadehi Ters Tut – Gitme (feat. Sedef Sebüktekin) (Official Audio)
Güncel Gürsel Artıktay – uzak yol
Dolu Kadehi Ters Tut – Belki (feat. Deniz Tekin & Canozan) (Bir dönem çok dinledim özellikle :))
Ceza feat. Sezen Aksu – Gelsin Hayat Bildiği Gibi
Kantik – Audiolog (Original)
Aysel Yakupoğlu -Yarim Gezdiğin Yola Bakarım
Gary B.B. Coleman – The Sky is Crying
metin 2 soundtrack-enter the east
Solee – Watoto (Original Mix) [Parquet]
The Prince Karma – Later B**ches (Stratus Lyric Video)
ARTBAT & Definition – Saltation
Raving George feat. Oscar And The Wolf – You’re Mine (Official Music Video)
.Goëtia. | Dark Magic Music
Indianizer | Mazel Tov II (official video)
Sleep Dealer – The Way Home
Balmorhea _ The Winter (Kar yağdığı bir gün biranızı alın, ayaklarınızı uzatın ve müziğin sesini açın)
The White Buffalo – House of the Rising Sun
Billie Eilish – bad guy
Balmorhea – Remembrance (Sadece düşünmek istediğin zamanlarda)
The Forest Rangers – ‘All Along the Watchtower’
“Come Join The Murder” with (Lyrics)
Disturbed – The Sound Of Silence [Official Music Video]
David Bowie – Space Oddity (Official Video)
Loituma – Ievan Polkka
Oxia – Domino

Bu liste daha uzayıp gider ancak tadında bırakayım 🙂 Belki bundan sonraki seneler içinde böyle müzik listeleri yaparım eğlenceli oluyor.

Hiç müzik yaptım mı?

Evet bir tane o da eğlencesine yaptığım bir müzik oldu 🙂 Sözler yazdım ancak onları müziğe dönüştürecek gücü kendimde bulamadım bu sene. Fakat 2020 için heyecanlıyım çünkü çok güzel geçeceğini umuyorum 🙂

Bu senenin önemli noktalarından biriside, 10. yılımı kutluyor olmamdı 🙂 Hatta bununla ilgili birde motivasyon videosu hazırlamıştım.

Projeler ne durumda?

Bu senenin bir iyi bir de kötü yanı oldu. Kötü yanı, uzman cevap kapandı, iyi yanı prototurk.com açıldı 🙂 Açılmak derken, uzun zamandır açıktı ancak ben ilgilenemiyordum. Nihayet baştan sona bitmese de eli yüzü düzgün bir prototürk ortaya çıktı. Şu an soru & cevap içinde aynı şekilde prototürk’ü kullanıyoruz, hala duymayan var mı aramızda?

Birde tabi diziwon adında bir dizi projesi denedik, tasarımını vs. kendim yapmıştım baya da hoşuma gitmişti ancak istediğimiz gibi olmadı 🙂

Altyazı çevirmenliği yaptım!

Evet almak kadar vermeninde önemli olduğunu düşündüm ve severek takip ettiğim The 100 dizisinin son 4-5 bölümünü çevirerek altyazı sitelerine ekledim. Belki mükemmel çeviriler olmadı ancak ben elimden gelen gayreti gösterdim, hem bu ingilizcemin gelişmesinde inanılmaz rol oynadı 🙂 Şimdiden 10 çeviri yapmışım bile 🙂 Umarım bunu 2020’de de devam ettirebilirim.

Çevirmen profilimi ziyaret etmek için: https://turkcealtyazi.org/member/218077.html

Ayrıca ilk ingilizce makalemide dev.to’da bu yıl yazdım.

Youtube ne alemde?

Bu sene bence başarılı geçti youtube konusunda. İstatistiklere göre değerlendirmek gererikse 6.081.766 kişi bu sene bir şekilde kanalı ya da videosunu görmüş 🙂 29.673 saat video izlenmiş, 475.203 defa videolar görüntülenmiş, 7014 abone daha aramıza katılmış ve toplamda 21.880 abone ile seneyi kapatıyoruz ve toplamda da 312$ para kazandırmış bu sene youtube 🙂

Ağırlıklı olarak 18-24 yaş arası çok fazla abone var, 35-44 te bundan sonra gelen kitle 🙂 Ayrıca videoları izleyenlerin %94,2’si Erkek. Ve abone olmayan kullanıcılar, abone olan kullanıcılardan daha çok video izlemiş. İnsafsız mısınız olm insan abone olur öyle izler, 2020’de bekliyorum bir güzellik.

Toplamda ise 23 yeni eğitim videosu hazırlamışım bu sene. İlginçtir bana daha çok geliyordu 🙂 Demek ki değilmiş 😀 Ama yine de fena bir rakam değil, en azından geçen seneye göre çok daha iyi.

Askerliği de yapmış olduk.

Evet, bedelli olarak Amasya’da 2 Aralık – 20 Aralık günlerinde askerliğimi tamamladım. Şanslıyım ki dostum Mehmet Seven ile birlikte aynı yere gittik 🙂 Benim için keyifli bir deneyimdi, ancak uzun dönem askerlerin psikolojisinin 3’te 1’ini bu 18 günlük sürede anladım ve Allah sabır versin ne diyeyim, aklı olan uzun dönem gitmesin, ya rütbeli gitsin ya da hiç gitmesin işine gücüne odaklanıp bu ülkeye hizmet etmeye devam etsin. Askerlikten bir kaç fotoğraf koyalım ki adet yerini bulsun 🙂

Ya ilişkim?

Bu gün 2. yılımızı doldurduk. Hatta ben bu yazıyı yazdığım sıralarda tam 2 sene önce bugün ilk kez görüştük 🙂 Arada bir tartışıp birbirimizi üzsekte bu ilişkide artık olgunlaştığımızı hissetmeye başlıyorum. Kim bilir belki bir gün kırmızı kar yağdığında hepinizi düğünüme davet ederim. Şimdilik hayatımda olduğu için şanslı olduğum kadına buradan teşekkür etmekten gurur duyuyorum. Daha nice geçecek yıllarımız olması dileğiyle.

Kedi sahiplendik.

Aslında hıçkırık ve pirinç adında geçen sene 2 kedimiz vardı. Daha sonra babamın bahçesinde takılmaya devam ettiler. Sonra pirinç ya kaçtı ya da birisi aldı, hıçkırık ise gitti ve bir daha geri dönmedi :/ İstanbul’a taşındığımız da bir tane çirkin bir kedi sahiplendik. Kafede otururken diğer kediler bunu bızıklıyordu, bizde alalım dedik öyle bir serüvene başladık. Şu an bizim kafamızda uyuyor genelde, koltuğunun anasını ağlattı zaten, bir de çok yiyor doymuyor ama yine de biz Paşa’yı seviyoruz 🙂 Hatta onun için bir instagram sayfası bile açtık @kedibilen adında 😀

İyi ki tanımışım.

Geçen sene iyi tanımışım dediğim adam Gökhan Kandemir’di. Bu sene ise 2 güzel insanı tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum. Ahmet ve Burak 🙂 Kolay kolay arkadaş edinemem ancak arkadaş olacaksam da hep iyilerine denk geldiğim bir gerçektir. Burak’ın gülüşünü, yalan söyleyişini ve sempatikliğini seviyorum 😀 Ahmet’in ise duygusallığını, aa yoo yoo deyişini ve değer verişini seviyorum. İyi ki varsınız dostlarım.

Eskişehir’e geri döndük?

Kürkçü dükkanına tekrar geri döndük. Yeni eve taşınalı 1 hafta oldu sanırım. İstanbul bizi yormuştu zaten, biraz nefes alıp işlerime odaklanmam benim için iyi olacak. O yüzden 2020’nin iş dolu bir yıl olarak geçeceğini hissedebiliyorum 🙂 Üretkenliğin en üst seviyede bir yıl olması dileğiyle.

Sizde sevdiklerinizle güzel bir yıl geçirmişsinizdir umarım, yazının en başında da dediğim gibi her sene bir şeyler öğretiyor, bir şeyler kaybettiriyor ve seni şekillendiriyor. Bizi de anca bu kadar şekillendirdi 2019 🙂 Darısı artık 2020’nin başına.

Ayrıca bakınız;
Benim için 2018 nasıl geçti?
Benim için 2017 nasıl geçti?
Benim için 2016 nasıl geçti?
Benim için 2015 nasıl geçti?
Benim için 2014 nasıl geçti?
Benim için 2013 nasıl geçti?
Benim için 2012 nasıl geçti?

Her sene olduğu gibi, yeğenim için hazırladığım yılbaşı şarkısı ile sizlere veda ediyorum. Bu arada bu yılbaşı şarkısı bir çok öğretmen tarafından öğrencilerine okutulmuş, arada böyle yorumlar görüyorum çok mutlu oluyorum 🙂

“Benim için 2019 nasıl geçti?” için 5 yorum

  1. metin 2 soundtrack-enter the east şunu dinleyen tek psikopat ben değilmişim :d

  2. İnsan şu güzel fotoları çeken adama da bı teşekkür eder ???????????????? Her şey gönlünce Olsun Konya’dan selamlar 😉

  3. Allah Yolunu Hep Hayırlı İnsanlarla Doldursun Kardeşim. İnseallah Herzaman iyi insanlara rast gelirsin. Selametle Kalın .

Bir Cevap Yazın